Siwienie rzęs nie zawsze jest znakiem upływu czasu. Może oznaczać kłopoty
Wraz z upływem lat siwe włosy są coraz częstszymi gośćmi na całym naszym ciele. O siwieniu rzęs jednak mówi się mało. Czy jeśli spotyka nas to w młodym wieku, powinnyśmy się niepokoić?
Rzęsy są ważnym elementem naszego wyglądu, o który dbamy i przywiązujemy wagę do ich prezencji. Przyciemniamy je, pogrubiamy, wydłużamy i podkręcamy na zalotkach. Wiele z nas używa też specjalnych kosmetyków, by poprawić ich kondycję. Wespół z brwiami stanowią najważniejszą część oprawy oczu, łatwo więc zauważamy, gdy rzedną bądź siwieją.
Czytaj również: Kosmetyki, które zrobisz własnoręcznie
Gdy starzejemy się, co jest procesem ciągłym, nieubłaganym, ale też naturalnym, nasz organizm zmniejsza ilość wydzielanej melaniny, która odpowiada za kolor naszych włosów i skóry. Siwiejące rzęsy u osób w starszym wieku nie są powodem do niepokoju. Czasem jednak ich siwienie dotyka młodych kobiet. Jaki jest tego powód?
Siwienie rzęs, podobnie jak włosów na innych częściach ciała, to proces uwarunkowany genetycznie. Jeśli więc jedno z naszych rodziców posiwiało wcześnie, ten sam proces nie powinien nas niepokoić u samych siebie. Jednak nie jest to jedyny powód przedwczesnego siwienia.
Czytaj więcej: Olej rycynowy - stosowany i polecany przez nasze babcie
Również silny i długotrwały stres może przyśpieszyć siwienie naszych włosów. Z badań naukowych wynika, że ciągłe napięcie emocjonalne prowadzi do upośledzenia funkcji komórek, które mają wpływ na produkcję pigmentu w mieszkach włosowych.
Wszyscy, którzy pozostają w szponach nikotynowego nałogu, również ryzykują, że posiwieją szybciej od swoich równolatków. Czasopismo Italian Dermatology Online Journal w 2013 roku opublikowało wyniki badań, które wskazują, że palacze są aż 2,5 razy bardziej narażeni na siwienie przed trzydziestką. Nasze włosy, nie wyłączając rzęs, mogą siwieć również, gdy jesteśmy biernymi palaczami, przebywającymi w zadymionych pomieszczeniach. Także niedobory witamin i mikroelementów mogą powodować ten sam proces.
Co najważniejsze, czasami utrata pigmentu w rzęsach jest wynikiem zaburzonej pracy tarczycy, łysienia plackowatego, bielactwa, neurofibromatozy lub stwardnienia guzowatego.
Zobacz też: Olejek rycynowy na rzęsy. Czy naprawdę działa?