Reklama

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy to nie tylko ciężarnych, choć one, siłą rzeczy, są na ich powstawanie szczególnie narażone. Wiadomo już, że poza genami i przybieraniem na wadze jest jeszcze przynajmniej jeden czynnik sprzyjający pojawianiu się tych zmian. Dość niespodziewany.

Stres ciąży nie służy. Długotrwały uderza w układ odpornościowy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, może też ujemnie wpłynąć na rozwijający się płód. Nie każdy jednak wie, że nadmierna produkcja kortyzolu, tak charakterystyczna dla reakcji stresowej, sprawia, że znajdujące się w tkance łącznej skóry dwa ważne białka - kolagen i elastyna ulegają osłabieniu.

W takich warunkach, nie tylko podczas ciąży, łatwo o pęknięcia tkanki i powstawanie nieestetycznych rozstępów. Jeśli już się pojawią, najłatwiej walczyć z nimi na samym początku, gdy mają postać czerwonych pręg.

Reklama

Nie masz wpływu na to, co rodzice przekazali ci w genach. Jednak aby zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów należy, jeśli to możliwe, pilnować, aby nie przytyć więcej, niż 1/3 pierwotnej masy ciała (np. jeśli ważąca 60 kilogramów kobieta przytyje podczas ciąży ponad 20 kilogramów rozstępy raczej jej nie ominą), w stanie odmiennym stosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji ciała, odpowiednie dla przyszłych mam, dbać o zbilansowaną dietę i unikać niepotrzebnego stresu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama