Skąd u mojego dziecka owsica?
Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano owsicę, często zadają sobie pytanie co było źródłem zarażenia. Wiedza na ten temat okazuje się być wybiórcza. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez organizatorów kampanii bezowsików.pl, 86 proc. matek dzieci w wieku 3-7 lat wskazało przedszkole jako źródło problemu.
Natomiast aż 38 proc. badanych kobiet było przekonanych, że ich dziecko zaraziło się owsikami od zwierząt. Jest to jeden z często powtarzanych mitów, który wciąż krąży wokół tej choroby. Eksperci kampanii bezowsików.pl podpowiadają jak i gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia oraz co jest tego przyczyną.
Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego, którą wywołują owsiki będące ok. 1 centymetrowymi nicieniami. Występuje tylko u ludzi, nie ma więc możliwości, aby zarazić się chorobą od psa lub kota.
Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to grupa, u której najczęściej diagnozowana jest owsica, ponieważ maluchy uczą się dopiero jak prawidłowo należy dbać o higienę. Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez wkładanie do ust palców i przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika.
Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, a nawet jedzenie - wszystko to może być zainfekowane. Dlatego dokładne mycie owoców, warzyw, a przede wszystkim częste mycie rąk i dbanie o czystość w domu jest bardzo istotne w profilaktyce zarażeń owsicą.
Więcej informacji na temat owsicy na stronie ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej bezowsików.pl.
Kiedy inwazyjne jaja owsika dostaną się do przewodu pokarmowego, wylęgają się z nich larwy, które wędrują w głąb, do jelita grubego. Tam przez ok. 3 miesiące dojrzewają.
Następnie zapłodnione samice przemieszczają się w stronę odbytu, wydostają się na zewnątrz ciała (zazwyczaj w nocy) i składają w okolicach odbytu ok. 10-12 tysięcy, pokrytych lepką wydzieliną, jajeczek.
Skóra w tej okolicy zaczyna wówczas swędzieć, dziecko w trakcie snu bywa niespokojne, drapiąc się gromadzi jajeczka pod paznokciami. Wystarczy, że maluch włoży do ust niedokładnie umyte ręce i dochodzi do ponownego zarażenia.
Jaja spadają także na prześcieradło, wewnętrzną stronę ubrania. Gdy śluz obeschnie, unoszą się wraz z kurzem i mogą być wdychane z powietrzem lub osiadają na okolicznych przedmiotach. Poza organizmem człowieka jaja owsika potrafią przeżyć do 20 dni, zachowując zdolność do zakażania aż przez 3 tygodnie - tłumaczy dr Jolanta Popielska, lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych, ekspert kampanii bezowsików.pl.
Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana u dziecka, można założyć, że najbliżsi członkowie rodziny też na nią zachorują. Istnieje również wysokie ryzyko, że taki maluch będzie źródłem zarażania tymi pasożytami wśród rówieśników na przykład w przedszkolu, do którego regularnie uczęszcza. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice informowali wychowawców i opiekunów placówki o przypadku owsicy u swojego dziecka.
Jak zatem należy postępować, aby skutecznie walczyć z owsicą? Warto pamiętać o poniższych zasadach:
Koniecznie jest przeleczenie całej rodziny dostępnymi preparatami przeciwpasożytniczymi.
Jak najczęściej myj ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami.
Eliminuj u dziecka nawyk wkładania palców, czy różnych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.).
Obcinaj dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości "ukrycia" się pod nimi.
Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku, gdy podejrzewasz u niego owsicę lub w trakcie leczenia.
Zakładaj maluszkowi na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki).
Rano i wieczorem podmywaj miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem.
Dbaj regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątaj łazienkę oraz toaletę.