Skoki ciśnienia: Jak sobie z nimi radzić?
Ciśnienie tętnicze nie ma stałej wartości i zmienia się w zależności od naszych emocji i ruchów. Jednak zbyt gwałtowny skok ciśnienia jest groźny dla zdrowia. Może prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca. W wyniku stresu, braku aktywności fizycznej czy niezdrowej diety skoki ciśnienia pojawiają się u coraz większej liczby osób. Dają one wyraźne sygnały, jak silny ból głowy, zawroty i mdłości, zaczerwienienie twarzy i ból w klatce piersiowej. Jeśli więc zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy zmierzyć ciśnienie. Gdy przekracza ono 140/90 mmHg, świadczy to o nadciśnieniu, które należy leczyć. Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia? Kto jest najbardziej na nie narażony? Kiedy zgłosić się do lekarza? Podpowiadamy.
Ciśnienie tętnicze to siła nacisku wywierana przez płynącą w organizmie krew na ściany tętnic. Nie jest ono jednak stałe i zmienia się pod wpływem poziomu aktywności, emocji, diety, nawodnienia czy pory dnia. Optymalnie ciśnienie nie powinno przekraczać 120/80 mmHg. Gdy wynosi 140/90 mmHg i więcej, mowa jest już o nadciśnieniu, a jeśli wynosi poniżej 90/60 mmHg to świadczy o niedociśnieniu. Zbyt wysokie skoki ciśnienia mają wiele przyczyn. Może pojawić się w wyniku stresującej sytuacji, groźne jest szczególnie życie w ciągłym stresie. Ciśnienie podnosi się też nagle podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. Wpływ na zbyt wysoką wartość ciśnienia mają też różne schorzenia i choroby, np. zwężenie cieśni aorty, cukrzyca, choroby nerek, zespół Cushinga, zaburzenia endokrynologiczne (w tym nadczynność tarczycy), guz nadnerczy czy zaburzenia lękowe.
Objawy skoków ciśnienia
Gdy ciśnienie skacze, odczuwamy bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Nagły jego wzrost objawia się silnym bólem głowy, zwłaszcza w tylnej części. Pojawiają się też zawroty i mdłości oraz zaczerwienienie twarzy. Możemy też odczuwać bóle oczu, drżenie rąk, nadmierną potliwość i ból w klatce piersiowej. Występują też problemy ze złapaniem oddechu. Te objawy mogą świadczyć także o innych chorobach, dlatego, jeśli się pojawią, należy jak najszybciej zmierzyć ciśnienie. Jeśli pomiar trzy razy w ciągu kilku dni będzie wynosił 140/90 mmHg lub więcej, musimy udać się do lekarza. Dobierze on odpowiednie leki na nadciśnienie. Co natomiast możemy zrobić w domu?
Skoki ciśnienia dotyczą głównie osób z nadciśnieniem i w podeszłym wieku. Jednak nagłe wahania ciśnienia coraz częściej mają też młodzi ludzie. Ważne jest więc wprowadzenie kilku zmian do swojego życia, które pomogą zapobiec lub unormować skoki ciśnienia.
Radzenie sobie ze stresem
Stres może w bardzo dużym stopniu zaszkodzić naszemu zdrowiu. Gdy się stresujemy, podnosi się nam ciśnienie. Jest to jednak trudne, żeby uniknąć całkowicie stresujących sytuacji i silnych emocji. W każdej chwili wywołać je mogą nagłe zmiany i takie czynniki jak presja otoczenia, brak kontroli nad jakąś sytuacją lub irytacja na skutek różnych uciążliwości dnia codziennego. Dlatego najlepiej ćwiczyć radzenie sobie ze stresem. Ważna jest zmiana podejścia do życia na bardziej optymistyczne i dostrzeganie pozytywnych stron każdej sytuacji. Dobrze też postrzegać ją jako wyzwanie, a nie zagrożenie. Jeśli w naszym życiu jest dużo stresu, warto nauczyć się go rozładowywać. Pomaga przede wszystkim aktywność fizyczna, a także relaks i przyjemności. Możemy również sięgać po ziołowe herbatki (np. melisę), które działają uspokajająco. Jeśli zaś stres jest przewlekły, należy skonsultować się z lekarzem, by przepisał lek kojący nerwy.
Aktywność fizyczna
W przypadku leczenia skoków ciśnienia ważna jest też umiarkowana aktywność fizyczna. Ruch poprawia krążenie i wzmacnia naczynia krwionośne. Zapobiega też nadwadze i otyłości, a są to jedne z przyczyn nadciśnienia. Aktywność fizyczna rozładowuje również stres. Niewskazane są intensywne treningi oraz ćwiczenia izometryczne, np. podnoszenie ciężarów. Można za to wykonywać ćwiczenia aerobowe, pływanie, jogging czy marsz. Pomogą również spacery i nordic walking.
W utrzymaniu optymalnego ciśnienia pomoże również dieta. Powinniśmy ograniczyć spożywanie produktów obfitujących w sól, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie i wzrost ciśnienia. Warto także wykluczyć z diety cukry proste i unikać przetworzonej żywności. Należy za to pić dużo wody i jeść jak najwięcej warzyw i owoców. Wybierajmy te, które zawierają potas. Obniża on bowiem ciśnienie. Znajduje się w pomidorach, groszku, fasoli, bananach, śliwkach czy rodzynkach. Co ciekawe, dobry wpływ na ciśnienie ma również gorzka czekolada. To dzięki obecnym w niej flawonolom, uelastyczniającym naczynia krwionośne.
Rezygnacja z używek
Oczywiście, jeśli mamy problemy ze skokami ciśnienia, powinniśmy też zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Nikotyna uwalnia do krwiobiegu dużą ilość hormonu stresu, a w efekcie przyspiesza bicie serca i podnosi ciśnienie aż o 10 mmHg. Stan ten utrzymuje się przez kilka godzin. Natomiast alkohol na początku obniża ciśnienie o ok. 4 jednostki, jednak po 6 godzinach następuje jego nagły wzrost o 7 mmHg i ten podwyższony poziom pozostaje przez dłuższy czas.