Słynne klasztorne kuracje na wrzody żołądka
Opracowane przez mnichów lecznicze receptury mogą być ratunkiem dla wrzodowców. Wypróbuj ich działanie i przekonaj się sama!
Dolegliwości wywoływane przez wrzody często dają o sobie znać wiosną. Właśnie teraz uaktywnia się helicobacter pylori - bakteria, która przyczynia się do rozwoju choroby. Jeśli kłucie w żołądku, niestrawność, zgaga, mdłości oraz inne objawy stają się nie do zniesienia, poproś swojego lekarza o skierowanie do gastrologa.
Specjalista zleci badania i na ich na podstawie dobierze rodzaj leczenia. Po skonsultowaniu się z lekarzem warto wypróbować przedstawione niżej naturalne kuracje znanych zakonników. Ich receptury, choć działają powoli, są skuteczne w łagodzeniu dolegliwości występujących w chorobie wrzodowej żołądka. Co ważne, nie mają żadnych skutków ubocznych.
Ziołowa mieszanka z mniszkiem lekarskim i melisą
Franciszkanin ojciec Andrzej Czesław Klimuszko praktykował stosowanie wyłącznie kuracji wieloskładnikowych. Twierdził, że picie herbatek z jednego zioła nie ma większego działania leczniczego, a nawet może zaszkodzić.
Rozkurczający napar
Weź po 50 g: kłącza pięciornika, korzeni: kozłka, mniszka lekarskiego oraz prawoślazu, kwiatu lawendy, liści: melisy, podbiału i pokrzywy oraz ziela: krwawnika, srebrnika i tasznika. Dokładnie je wymieszaj, a następnie wsyp do suchego słoika i szczelnie zamknij. Za każdym razem zaparzaj ziółka świeże: kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzącej wody, odstaw pod przykryciem na 3 godziny.
Po przecedzeniu przez gęste sitko, lekko podgrzej w rondelku. Pij 2 razy dziennie po szklance. Herbatkę wypij powoli, małymi łykami. Ojciec Klimuszko zwracał uwagę, że nie można jej dosładzać, bo wtedy traci swoje lecznicze właściwości.
Św. Hildegarda z Bingen była benedyktyńską mniszką. Pozostawiła prawie 2 tys. przepisów i porad zdrowotnych. Na wrzody żołądka polecała popularne ziółka.
Napar ułatwiający trawienie
Łyżeczkę rozdrobnionych nasion kopru włoskiego zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj przez ok. 10 minut i wypij. Mniszka uważała, że jest to uniwersalne lekarstwo na problemy żołądkowo-jelitowe. Herbatkę z kopru radziła popijać po każdym posiłku.
Eliksir na stan zapalny
Żankiel to popularne zioło kwitnące w maju i czerwcu. Pokrój 100 g umytego ziela wraz z korzeniami. Gotuj 5 min w 2 l wody. Dolej 300 g miodu i 50 g soku z lukrecji. Gotuj przez 2 minuty. Przefiltruj i przelej do sterylnych butelek. Pij 3 razy dziennie po kieliszku.
O. Jan Grande był zielarzem z zakonu bonifratrów, którzy do dziś prowadzą w Polsce swe przychodnie i apteki. Są w nich mieszanki regenerujące błonę śluzową żołądka i neutralizujące nadmiar wydzielanych przez niego kwasów.
Napar osłaniający śluzówkę żołądka
Wymieszaj po 50 g nasion lnu, porostu islandzkiego i korzenia lukrecji. Dodaj 20 g korzenia prawoślazu. Zalej 2 łyżki ziół 2 szklankami wody przegotowanej. Po kilku godzinach doprowadź do wrzenia, gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut. Pij tę porcję w ciągu dnia, dzieląc na 5 dawek.
Napar chroniący przed krwawieniami
Wymieszaj po 30 g: ziela krwawnika i glistnika oraz: kory kasztanowca, nasion lnu i porostu islandzkiego. 2 łyżki ziół zalej 2 szkl. przegotowanej wody, odstaw na 2 godz. Zagotuj i parz pod przykryciem 10 min. Wypij odwar w 5 porcjach w ciągu dnia.
Ten najsłynniejszy polski zielarz, franciszkanin, opracował wiele leczniczych mieszanek. Wśród nich znalazły się receptury pomocne w leczeniu choroby wrzodowej.
Łagodzący napar
Wymieszaj: po 15 g koszyczka rumianku, ziela bożego drzewka i ziela babki lancetowatej, dodaj 20 g korzenia lukrecji, 25 g korzenia prawoślazu i 10 g korzenia nagietka. Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj ok. 10 minut. Pij 1-3 razy dziennie, w zależności od nasilenia choroby.