Śmierć można wyczytać z oczu? Naukowcy potwierdzają!
W naszych oczach od wieków czytali poeci i kochankowie. Od jakiegoś czasu zajmują się tym również naukowcy. Okazuje się, że mogą oni zobaczyć w nich zapowiedź szybkiej śmierci! W jaki sposób?
Badanie oczu może ujawnić bardzo wiele informacji o naszym stanie zdrowia. Lekarze są w stanie odnaleźć w nich między innymi informacje o cukrzycy, nadciśnieniu, zaburzeniach tarczycy, schorzeniach wątroby, a także o ryzyku przedwczesnej śmierci.
Pismo medyczne British Journal of Ophthalmology opublikowało niedawno na swoich łamach badania, które wykazały, że różnica między biologicznym wiekiem siatkówki oka a rzeczywistym wiekiem danej osoby, ma związek z ryzykiem śmierci.
Wygląd siatkówki zmienia się wraz z wiekiem. Medyczna ocena tego elementu oka może ujawnić stan układu krwionośnego i mózgu. Zespół naukowców z Melbourne i Guangdong z pomocą komputerowego narzędzia deep learning przebadało 80 169 obrazów dna oka pozyskanych od 46 969 dorosłych pacjentów w wieku 40-69 lat.
Wyniki porównano z rzeczywistym wiekiem pacjentów. Badania dowiodły, że osoby, u których wiek siatkówki znacznie różnił się od rzeczywistego wieku, były o 49-67 proc. bardziej narażone na przedwczesny zgon. Nie wykazały jednak związku ze zgonami w wyniku chorób układu krążenia lub nowotworu.
Badania mogą okazać się przełomowe w diagnostyce medycznej, gdyż ocena stanu siatkówki trwa zaledwie kilka minut i jest bezinwazyjna. Procesy, które wpływają na unaczynienie siatkówki, mogą mieć wpływ na cały organizm, a uszkodzenie w tym obszarze może być oznaką choroby.
Zobacz również:
Biologia śmierci. Co się dzieje, gdy umieramy?
Te nowotwory w Polsce najczęściej kończą się śmiercią. Objawy? Mylnie interpretowane
5 objawów chorób serca, które widać na ciele