Reklama

Soczewki kontaktowe a koronawirus

W związku z pandemią koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny rekomenduje, aby soczewki kontaktowe zamienić na okulary korekcyjne. Okuliści podkreślają, że noszenie soczewek może negatywnie wpływać na zdrowie oczu i sprzyjać infekcjom. Okazuje się też, że zapalenie spojówek to jeden z odkrytych niedawno objawów zakażenia koronawirusem. Dlaczego noszenie soczewek kontaktowych może być szczególnie niebezpieczne w czasie pandemii?

Dlaczego noszenie soczewek kontaktowych może być niebezpieczne?

Noszenie soczewek kontaktowych wymaga przestrzegania restrykcyjnych zasad higieny. Jakiekolwiek zaniedbania sprzyjają wirusowym i bakteryjnym zakażeniom oczu. Udowodniono też, że osoby korzystające z soczewek znacznie częściej dotykają i pocierają oczy. A to jest szczególnie niebezpieczne w czasie pandemii – wirus przedostaje się do organizmu także poprzez śluzówkę oka. Według statystyk najczęstszymi użytkownikami soczewek kontaktowych są ludzie młodzi, a więc ci, którzy Covid-19 przechodzą bezobjawowo i mogą być zagrożeniem dla innych osób. W ostatnim czasie ustalono też, że zapalenie spojówek to jeden z objawów zakażenia koronawirusem.

Reklama

Okuliści podkreślają również, że wiosną ryzyko chorób oczu gwałtowanie rośnie, choćby w związku z pyleniem traw i drzew. Noszenie soczewek sprzyja podrażnieniom i wysuszeniu oczu, które prowadzi do zapalenia spojówek. Tymczasem obecnie rekomenduje się unikanie wizyt lekarskich z powodu błahych dolegliwości.

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może mieć podłoże alergiczne (na pyłki roślin, kurz, detergenty używane do prania), wirusowe lub bakteryjne. Objawia się zaczerwienieniem gałki ocznej, łzawieniem i pieczeniem oka. W przypadku infekcji bakteryjnej charakterystyczna jest też ropna wydzielina. Pacjenci skarżą się także na uczucie ciała obcego w oku i ból nasilający się po zamykaniu powiek. Należy wtedy niezwłocznie zrezygnować z noszenia soczewek. Ulgę przynoszą nawilżające krople do oczu, przemywanie oczu solą fizjologiczną oraz okłady z naparu z babki lancetowatej. Jeśli po trzech dnia objawy nie ustąpią, konieczna jest wizyta u okulisty (w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem najlepiej najpierw skontaktować się z lekarzem telefonicznie). Nieleczone zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym może spowodować zapalenie rogówki.

Jak bezpiecznie korzystać z soczewek kontaktowych?

Podstawową zasadą korzystania z soczewek kontaktowych jest dbanie o higienę rąk. Dłonie powinny być starannie umyte zarówno przed zakładaniem soczewek, jak i przed ich zdejmowaniem. Kluczowe jest również dokładne mycie soczewek wielorazowego użytku – powinno się je dezynfekować specjalnym płynem, pocierając soczewkę z każdej strony przez co najmniej 15 sekund. Ważne jest także dezynfekowanie i suszenie pojemniczka na soczewki. Nie wolno zapominać o jego wymianie po 30 dniach. Okuliści podkreślają, że „kontaktów” nie powinno się też nosić dłużej niż 8 godzin dziennie, a co kilka dni warto w ogóle zrezygnować z soczewek na rzecz okularów. W czasie pandemii rekomenduje się unikanie noszenia soczewek, a jeśli nie jest to możliwe, najlepiej korzystać z soczewek jednodniowych. Zadbanie o ich higienę jest dużo łatwiejsze.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy