Soda oczyszczona na ostrogi piętowe: Jak stosować?
Zastosowania sody oczyszczonej nie ograniczają się wyłącznie do celów kulinarnych. Choć sprawia, że nasze wypieki są puszyste, pomaga także na innych, mniej oczywistych płaszczyznach. Wiele osób korzysta z jej potencjału podczas sprzątania, ale okazuje się, że sodę oczyszczoną można zaliczyć także do domowych sposobów na ostrogi piętowe. Dowiedz się, jak ją stosować, by zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Ostrogi piętowe to choroba powstająca wskutek długotrwałego, nieleczonego stanu zapalnego i tworzenia się złogów wapnia, które z kolei prowadzą do powstania nadprogramowej tkanki kostnej. Zdarza się, że zmiany zwyrodnieniowe widać dopiero na zdjęciu rentgenowskim i nie od razu wiążą się z widocznymi czy bolesnymi dolegliwościami.
Jednak najczęściej ostrogom piętowym towarzyszy silny ból w dolnej części stopy, który utrudnia poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Początkowo dolegliwości najbardziej wyczuwalne mogą być rano - tuż po wstaniu z łóżka - lub po długim siedzeniu. Jeśli jednak zbagatelizujemy ten sygnał, z biegiem czasu ból będzie dawać o sobie znać podczas chodzenia, dłuższego stania, a w końcu w czasie spoczynku.
Sprawdź: Podbiał pospolity: Na co pomaga i jak go stosować?
Problem najczęściej jest diagnozowany u osób pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że pozostałe grupy wiekowe są całkowicie bezpieczne. Ostrogi piętowe mogą pojawiać się u osób, które regularnie biegają - zwłaszcza po twardych nawierzchniach - lub uprawiają inne sporty, które nadwyrężają staw skokowy. Co jeszcze może prowadzić do pojawienia się ostrogi piętowej?
- Brak odpowiedniego zakończenia treningu: Niezależnie od dyscypliny sportowej, zawsze konieczne jest wykonanie ćwiczeń rozciągających.
- Noszenie niedopasowanych butów: Za ciasnych, za szerokich lub z cienką podeszwą, która nie działa amortyzująco podczas codziennych aktywności. Narażone mogą być też osoby, które często zakładają buty na wysokim obcasie.
- Upływ czasu: Proces starzenia zmniejsza elastyczność więzadeł i redukuje ilość podskórnej warstwy tłuszczu, działającej jak naturalne zabezpieczenie przed urazami.
- Niektóre choroby: Nadwaga i otyłość wiążą się z przeciążeniami, doprowadzającymi do pojawienia się ostrogi piętowej. Sprzyjają temu również płaskostopie oraz cukrzyca.
Objawów pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Nic nie zastąpi konsultacji ortopedycznej u specjalisty, który właściwie zdiagnozuje problem i doradzi odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia. Domowe sposoby na ostrogi piętowe są jednak w stanie przynieść ulgę i wspomóc kurację. Jedną z najprostszych metod jest sięgnięcie po sodę oczyszczoną.
To cię zainteresuje: Nalewka z liści laurowych. Ma zbawienny wpływ na zdrowie!
Wykorzystać ją można na kilka sposobów. Dzięki temu domową kurację możemy dopasować do siebie i wybrać najwygodniejszą dla nas opcję.
- Pasta z sody oczyszczonej: W tym wariancie wystarczy zmieszać sodę z wodą. Dobierzmy proporcje tak, by uzyskać gęstą pastę. Nakładamy ją na piętę i pozostawiamy na kilkanaście minut. Właściwości sody oczyszczonej pomogą wyeliminować kryształy wapnia zgromadzone na tkance kostnej.
- Kąpiel stóp: Sodę oczyszczoną wsypmy do miednicy z ciepłą wodą. Kilkunastominutowa kąpiel również przyniesie ulgę i podziała na stopy odświeżająco.
- Domowy preparat: Działanie sody oczyszczonej można wzmocnić innymi produktami z kuchennej szafki. Łyżeczkę sody połączmy z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego oraz czterema łyżkami oleju kokosowego. Po zmieszaniu tych produktów nanosimy je na czystą skórę i wykonujemy krótki masaż. Zakładamy grube skarpetki i pozostawiamy na całą noc.
Polecamy:
Jak zadbać o jelita na wiosnę? Najlepsze diety oczyszczające