Soja: Właściwości prozdrowotne i kosmetyczne
Soja niewątpliwie zawdzięcza swoją popularność weganom i wegetarianom, ponieważ produkty sojowe zazwyczaj stanowią nieodłączny element ich diety. Jednak ta cenna roślina zainteresowanie powinna budzić nie tylko wśród wegetarian, ale u każdego z nas. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty - soja jest po prostu bardzo zdrowa. Wzmacnia odporność naszego organizmu, a także zapobiega wielu poważnym chorobom. Poza tym, świetnie wpływa na urodę - udowodniono, że opóźnia procesy starzenia się i łagodzi zmiany po trądziku. Soja posiada wiele właściwości, o których wielu z nas zapewne do dzisiaj nie miało pojęcia. Oto one.
Soja to roślina strączkowa, jednoroczna. Pochodzi z Azji, gdzie uprawiana jest od około czterech tysięcy lat. Aktualnie jej największe ilości produkują Stany Zjednoczone oraz Brazylia. Jest popularnym produktem w dietach wegetariańskich oraz wegańskich, ale także źródłem wielu wartości odżywczych, dzięki czemu świetnie wpływa na nasze zdrowie.
Wartość odżywcza
W soi znajdziemy witaminy A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B. Ponadto, roślina ta zwiera minerały, między innymi wapń, magnez, żelazo, potas i cynk. Trudno się dziwić, że świetnie wpływa na nasze zdrowie. Przyjrzyjmy się bliżej jej właściwościom.
Obniża poziom szkodliwego cholesterolu
Oprócz wspomnianych wyżej wartości odżywczych w produktach sojowych znajdziemy sporą ilość błonnika, który przyspiesza spalanie tłuszczu, ale także obniża poziom szkodliwego cholesterolu we krwi. To ważny powód, dla którego warto włączyć soję do diety.
Obniża poziom cukru we krwi
Regularnie jedzona soja, ale w umiarkowanych ilościach, wykazuje również zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. Dlatego powinna być stałym elementem jadłospisu diabetyków.
Łagodzi objawy menopauzy
Soja to również produkt, który powinny jeść kobiety, szczególnie te przechodzące menopauzę. To dlatego, że soja przynosi ulgę w wielu dolegliwościach związanych właśnie z tym okresem. Łagodzi tzw. uderzenia gorąca, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Za takie działanie soi odpowiedzialne są fitoestrogeny - związki organiczne przypominające estrogen.
Korzystnie wpływa na kości
Soja poprawia również gęstość mineralną kości jednocześnie chroniąc nas przed osteoporozą i innymi chorobami kości.
Zapobiega chorobom serca
Obecne w soi izoflawony korzystnie wpływają na układ krążenia oraz układ sercowo-naczyniowy. Regularne jedzenie soi znacznie zmniejsza ryzyko chorób serca.
Prócz cennych właściwości prozdrowotnych soja ma również dobroczynny wpływ na urodę. Opóźnia starzenie się skóry, dzięki dużej zawartości witaminy A rozjaśnia przebarwienia, a także łagodzi zmiany po trądziku. Soja odżywia również skórę. Warto zatem sięgać po kosmetyki, które zawierają ją w składzie.
Czy soja może być szkodliwa?
Soja spożywana w nadmiernych ilościach może być przyczyną ginekomastii (powiększenia gruczołu piersiowego u mężczyzn), ponieważ zawiera wspomniane już fitoestrogeny. Nadmiar soi w organizmie może utrudniać również przyswajanie jodu.
Jak stosować soję?
Soję można dostarczać do organizmu na wiele sposobów. Obecnie na rynku spotkamy naprawdę sporo produktów sojowych, między innymi olej sojowy, mąkę sojową, mleko sojowe, tofu czy sos sojowy. Warto włączyć je do swojej diety.