Reklama

Reklama

Sposób na przykry zapach z ust

​Często tak naprawdę nie pochodzi on z ust czy zepsutych zębów, lecz jest skutkiem stresu i złego odżywiania. A to z kolei jest przyczyną nieprawidłowości w procesach trawiennych i powstawania – jak to określała XII-wieczna uczona mniszka z Bingen – gazów gnilnych.

Wydychane z powietrzem, dają efekt w postaci niemiłej woni naszego oddechu. Ażeby zniwelować nieprzyjemny zapach z ust i ciała, Hildegarda  zalecała wino z szałwii. Jego przygotowanie jest proste. Wystarczy łyżeczkę liści tego ziela pogotować w szklance  wina na dużym ogniu przez dwie lub trzy minuty, a następnie przecedzić przez sitko. Popijać małymi łyczkami kilka razy dziennie aż do zniknięcia przykrego zapachu. 

Reklama

Innym środkiem na poprawienie woni z ust jest koper włoski, stosowany jako warzywo, w postaci naparu czy pastylek.  Hildegarda pisała: „Kto je codziennie na czczo koper włoski lub jego nasiona, zmniejsza ilość złej flegmy lub zgniliznę w niej zawartą i tłumi brzydki zapach oddechu”. 

Porady pochodzą z książki Wigharda Strehlowa „Program zdrowia  św. Hildegardy z Bingen. Dawne lekarstwa na współczesne choroby”. Wyd. Esprit.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje