Reklama

Reklama

Sposoby na piękny uśmiech i białe zęby

Specjalne pasty, dieta, zabiegi... możliwości, by rozjaśnić zęby, jest wiele. Najlepiej połączyć proste metody domowe z profesjonalnymi.

Kolor zębów ciemnieje, gdy ściera się warstwa szkliwa. To proces naturalny, który postępuje z wiekiem. Ale na ich barwę wpływa też jedzenie, picie, codzienna higiena. Jeśli chcesz, by twoje zęby były bielsze, masz do dyspozycji domowe sposoby oraz zabiegi wybielania u stomatologa.

Ich dobór zależy od stopnia zaawansowania i rodzaju przebarwień oraz twoich oczekiwań. Domowe sposoby sprawdzą się przy niewielkich przebarwieniach. Usuwają miękki osad przyciemniający zęby, rozjaśniają je stopniowo. Gdy zęby są mocno przebarwione lub chcesz wybielić je szybko, potrzebny jest zabieg gabinetowy.

Reklama

Wcześniej trzeba wyleczyć próchnicę, usunąć kamień nazębny. Ważne są szczelne plomby. Przez dziurawe preparat wybielający może przedostać się do wnętrza zęba i wywołać ból. Jeśli masz nadwrażliwe zęby, zanim zastosujesz jakiś preparat w domu, poradź się stomatologa.

Zabiegi w domu

Szybki test czystości

Niektóre owoce, czerwone wino, czarna kawa, a nawet zielona herbata powodują odkładanie się żółto-brunatnego osadu na zębach. Jeśli nie będziesz usuwać go codziennie, z czasem utworzy się kamień nazębny. Samo mycie zębów nie wystarczy, nawet jeśli robisz to dwa razy dziennie. Niezbędne jest też czyszczenie zębów nitką.

Liczy się dokładność. Jeśli masz wątpliwości, czy twój sposób szczotkowania usuwa wszystkie osady z zębów, kup w aptece tabletki wybarwiające osad. Po umyciu zębów rozgryź tabletkę, śliną rozprowadzić na zębach, następnie wypłucz buzię wodą, odczekaj chwilę. Zabarwienia pokażą niedokładnie umyte miejsca z osadem na zębach.

Dla dzieci: Test czystości zębów mogą wykonywać również dzieci. Wystarczy, by rozgryzły połowę tabletki.

Paski wybielające

Aby nieco rozjaśnić przednie zęby, wypróbuj paski do domowego wybielania, np. Dentway White Strips, ok. 90 zł. Pokryte są warstwą wybielającego żelu, który zawiera te same składniki, co profesjonalne preparaty, ale w znacznie mniejszym stężeniu. Należy je przyklejać na dolny i górny rząd zębów, na 30 min (1-2 razy dziennie).

Pasty do zadań specjalnych

Pasty wybielające mają w składzie specjalne enzymy, aktywne mikrokryształki o właściwościach ściernych. Mogą rozjaśnić kolor nawet o trzy odcienie. Zdecydowanie lepiej niż zwykłe pasty usuwają osad z powierzchni zębów, ale też zapobiegają powstawaniu nowych przebarwień i odkładaniu się kamienia. Po wybielaniu u stomatologa utrwalą efekt zabiegu. Sprawiają, że na szkliwie tworzy się powierzchnia odbijająca światło.

Szczoteczka z gumką

Na specjalną szczoteczkę elektryczną można włożyć końcówkę wybielającą. Kauczukowa gumka poleruje szkliwo i rozjaśnia zęby. Dla całej rodziny Jedna szczoteczka może służyć kilku domownikom, ponieważ końcówki-nasadki są wymienne.

Domowe nakładki

W aptece czy internetowym sklepie stomatologicznym kupisz zestaw specjalnych nakładek wypełnionych wybielającym żelem, np. Biała Perła System wybielający 10 dni, ok. 85 zł. Nakładki mogą być jednorazowego użytku lub w nowszych zestawach wielokrotnego. Najlepiej je stosować 1-2 razy dziennie.

Efekt: Uzyskujesz stopniowo przez 5-14 dni. Po umyciu zębów nakładki z żelem umieszczasz na dolnych i górnych zębach na kilkanaście minut. Dopasowują się one do kształtu zębów, a zawarty w nich żel dociera też do przestrzeni międzyzębowych. Pozwala to osiągnąć równomierne rozjaśnienie koloru na całej powierzchni zębów.

Uwaga! Nie stosuj nakładek, jeśli masz podrażnione, krwawiące dziąsła. Także gdy pojawi się nadwrażliwość zębów, powinnaś przerwać wybielanie.

Zabiegi bez chemii

Wybielające owoce

Niektóre kwasy owocowe działają jak naturalny wybielacz, np. kwas jabłkowy... z truskawek. Rozgnieć owoc i rozsmaruj palcem na zębach. Zostaw na kilka minut. Właściwości wybielające ma też kwas cytrynowy obecny w cytrynie i pomarańczy. Jednak jest on bardziej agresywny dla szkliwa. Nie stosuj jako "wybielacza" np. samego soku z cytryny. Po zjedzeniu cytrusów przepłucz usta wodą.

Skórka banana lub orzechy

Skórka banana: Nie powoduje wprawdzie ścierania szkliwa, ale ma minerały i witaminy, m.in. potas, magnez, fluor, wapń, które - gdy występują razem - rozjaśniają szkliwo. Po umyciu zębów przez 2 minuty pocieraj je wewnętrzną stroną skórki. Efekty widać po 10 dniach. Orzechy: Chrupanie ich oczyszcza zęby. Obrane z łupiny podczas gryzienia lekko ścierają powierzchnię zębów. Podobnie działają także migdały. Ułatwiają ścieranie gromadzących się ciemnych złogów.

Soda tylko z umiarem

Mycie zębów papką z wody i sody polecały nasze babcie. Soda posiada właściwości wybielające, ale jej drobinki mocno ścierają szkliwo, osłabiając je. Roztwór z sody zamiast wcierać papkę, 2-3 razy w tyg. przepłucz sodą buzię - łyżeczka sody na ½ szklanki ciepłej wody.

Zabiegi w gabinecie


Profesjonalne nakładki od dentysty

Z trudnymi przebarwieniami poradzi sobie tylko wybielanie zębów pod kontrolą stomatologa (koszt zabiegu od 600 zł). Proces wybielania jest stopniowy, trwa od 7 do 14 dni. Może rozjaśnić zęby o kilka tonów. Najpierw dentysta wykona odcisk zębów. Technik dentystyczny przygotuje dopasowaną do twoich zębów miękką, cienką, przezroczystą nakładkę (szynę) na górną oraz dolną szczękę. Możesz je stosować wielokrotnie, np. przy kolejnym wybielaniu.

Gdy nakładki po przymiarce dobrze "leżą", zabierasz je do domu. Wraz z nimi otrzymujesz dobrany przez stomatologa żel wybielający w odpowiednim stężeniu. Nowoczesne żele mają przyjemny smak, np. miętowy, arbuzowy. W domu napełniasz nakładkę żelem i zakładasz na zęby na 4 godz., najlepiej na noc.

Skuteczność: Sięga niemal 90 proc. Efekty profesjonalnego wybielania nakładkowego utrzymują się do 2-3 lat.

Zaleta: Możesz ze stomatologiem kontrolować przebieg wybielania, przerwać, kiedy efekt cię już zadowoli.

Godzinny seans w gabinecie

Zabieg trwa ok. godziny, ostateczne efekty najlepiej widać po 2-3 dniach, kosztuje od 1200 zł. Stomatolog nanosi porcjami na oczyszczone zęby preparat wybielający, następnie usuwa preparat i ocenia kolor. Uwaga! Gdy zęby nie są wystarczająco białe, zabieg można powtórzyć po kilku dniach.

Zabieg lampą

Najnowocześniejsza metoda wybielania gabinetowego wykorzystuje światło lampy, (koszt zabiegu od 1500 zł). Nowoczesne lampy emitują zimne, niebieskie światło, które nie powoduje przegrzania zębów i podrażnienia nerwów. Lekarz zabezpiecza jednak dziąsła przed żelem wybielającym, który ma wysokie stężenie i może powodować podrażnienia. Światło lampy aktywuje substancję wybielającą w nałożonym żelu.

Skuteczność: Podczas jednego zabiegu u stomatologa możesz wybielić wszystkie zęby jednocześnie. Efekt jest natychmiastowy.

Efekt: Zęby mogą zostać rozjaśnione nawet od 5 do 14 odcieni.

Martwe zęby też można wybielić

Zęby po leczeniu kanałowym lub np. po urazie z upływem czasu ciemnieją (stają się sine). Ale je też można wybielić. Jednak domowe sposoby czy tradycyjny zewnętrzny sposób rozjaśniania w gabinecie nie zadziałają. Zęby martwe stomatolog wybieli od wewnątrz.

Przed zabiegiem wybielania konieczne będzie najpierw zrobienie zdjęcia rentgenowskiego. Lekarz oceni, czy kanał korzeniowy jest wypełniony prawidłowo oraz czy nie toczy się proces zapalny. Po zdjęciu starego wypełnienia (plomby) do wnętrza zęba stomatolog aplikuje preparat wybielający i zamyka go opatrunkiem. Taki zabieg powtarzany jest co 3-4 dni przez 5 kolejnych wizyt. Po wybielaniu na ząb zakładane jest nowe, tradycyjne wypełnienie. Efekt wewnętrznego wybielania martwego zęba utrzymuje się nawet przez kilka lat.

Olga KamińskaŚwiat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje