Reklama

Sposoby na refluks żołądka

Refluks często jest określany jako cofanie się pokarmu, który wraz z kwasami i enzymami podrażnia przełyk, wywołując stan zapalny. Najczęstszymi objawami są zgaga i odbijanie się kwaskowatą treścią. Cierpiący na refluks zmagają się z promieniującym bólem od mostka, chrypką, kaszlem oraz pieczeniem. Często jest tak, że dieta i zdrowy styl życia spowodują, że dolegliwość minie. Jeśli nie, konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Czytając artykuł, dowiesz się, jak skutecznie wyleczyć refluks.

Przyczyny refluksu

Powszechnym czynnikiem wywołującym refluks jest zaburzenie pracy zwieracza dolnego przełyku. Często choroby, takie jak np. cukrzyca, powodują nieprawidłowe opróżnianie treści z żołądka, co skutkuje pojawieniem się pierwszych objawów. Z innych czynników powodujących tę dolegliwość należy wymienić: niewłaściwą dietę, nadwagę, przyjmowanie leków, używki oraz stres. Wyeliminowanie tych czynników oraz zdrowy styl życia może przyczynić się do zaniku refluksu.

Leczenie refluksu

Jeśli mimo starań objawy się nasilają, bądź pojawiają się nowe, czyli: trudności w przełykaniu, kaszel krwią albo niekontrolowana utrata masy ciała, należy koniecznie udać się do specjalisty. Nieleczony refluks może przynieść poważne konsekwencje w postaci powikłań. Najczęstszymi są krwawienia do żołądka, zwężenie przełyku, a nawet nowotwór. Lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne albo laparoskopowy zabieg poprawiający działanie układu pokarmowego. Niestety zdarza się tak, że mimo operacji, chory nadal wymaga przyjmowania leków i bezwzględnego przestrzegania zaleceń dietetycznych.

Reklama

Zalecenia dla chorego

Chorując na refluks należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze należy wprowadzić dietę ograniczającą spożycie potraw tłustych i ostrych. Konieczne będzie wykluczenie z codziennego jadłospisu kawy, czekolady i gazowanych napojów. Podobne obostrzenie dotyczy przetworów produkowanych na bazie octu. Po drugie konieczna jest zmiana stylu życia – bezwzględnie zabronione jest palenie papierosów i picie alkoholu. Jeśli chory cierpi na nadwagę lub otyłość, powinien postarać się ograniczyć masę ciała. Po trzecie powinno zmienić się codzienne przyzwyczajenia. Na początku należy unikać przejadania – lepiej jeść częściej i mniej. Powinno wystrzegać się też jedzenia tuż przed snem – ostatni najlepiej spożyć minimum 3h przed położeniem się do łóżka. W trakcie jedzenia powinno przyjąć się postawę wyprostowaną, równocześnie unikając przechylania się nad stołem. Jeśli objawy refluksowe pojawiają się podczas leżenia, należy podłożyć pod głowę dodatkową poduszkę, by znajdowała się nieco wyżej niż reszta ciała.

Domowe sposoby na zgagę

Jeśli dopadnie cię najczęstszy objaw refluksu, czyli zgaga, można sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów, aby skutecznie się jej pozbyć.

Kleik z siemienia lnianego

Łyżkę ziaren należy zalać szklanką wody i gotować na wolnym ogniu do momentu wytworzenia się kisielu. Gdy tylko pojawi się zgaga, mieszankę należy wypić.

Herbata

Można wypić słaby napar z mięty albo dziurawca. Jeśli zioła nie pomogą, można spróbować wypić słabą herbatę czarną z chudym mlekiem.

Orzechy

Niektórzy twierdzą, że dobrym sposobem na zgagę jest zjedzenie kilku migdałów.

Kompres

Przy zgadze można przyłożyć do brzucha zimny kompres i poczekać, aż pieczenie minie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama