Sposoby na ukąszenia owadów
Ukąszenia owadów zazwyczaj nie są niebezpieczne, powodują jedynie nieprzyjemne dolegliwości, takie jak świąd, lekki obrzęk czy wysypka. Czasem w miejscu ugryzienia powstaje niewielki guzek, który trochę boli. Kiedy ukąsi nas komar, mucha, ślepak czy mrówka, nie powinniśmy się przejmować i jedynie zastosować naturalne sposoby na świąd czy pieczenie skóry. Bardziej problematyczne może być użądlenie przez pszczołę, osę czy szerszenia. Wiąże się to czasem ze sporym bólem, opuchlizną i swędzeniem, które może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Użądlenia są szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów i mogą prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Jak domowymi sposobami złagodzić obrzęk i świąd po ukąszeniu i ugryzieniu różnych owadów? Kiedy niezbędna jest pomoc lekarza?
Po ukąszeniu lub ugryzieniu tych owadów na skórze pojawia się najczęściej lekka opuchlizna i swędzący lub bolący bąbel. Miejsce to najlepiej od razu przemyć wodą z mydłem, a następnie wetrzeć w nie pastę przygotowaną z sody oczyszczonej oraz wody i poczekać, aż substancja zaschnie (około 20 minut). W przypadku dużego obrzęku skuteczny będzie zimny okład – kostki lodu wystarczy włożyć do foliowego woreczka i owinąć materiałem. Ulgę przyniesie także pocieranie skóry połówką cytryny lub cebuli, a także przyłożenie świeżego, rozgniecionego liścia białej kapusty lub rozciętego liścia aloesu. Świąd zmniejsza także okład ze zsiadłego mleka, szałwii lub rumianku oraz pasta do zębów.
Jeśli znajdziemy wbitego w skórę pajęczaka, należy go jak najszybciej usunąć. Nie wolno go niczym smarować ani próbować wyciskać czy wyjmować palcami. Przy użyciu pęsety należy chwycić kleszcza w miejscu przy samej skórze (trzeba uważać, by nie ścisnąć zbyt mocno odwłoku pajęczaka) i wyciągnąć płynnym, zdecydowanym ruchem wzdłuż osi wkłucia. Bardzo ważne jest, by usunąć go w całości i sprawdzić, czy pod skórą nie pozostała jego główka. Ranę należy przemyć wodą z mydłem i zdezynfekować. Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, ale warto obserwować skórę i sprawdzać, czy nie pojawił się tzw. rumień wędrujący – jeden z objawów boreliozy.
Użądlenia tych owadów są szczególnie nieprzyjemne, ponieważ ich jad powoduje silny ból i pieczenie. Trzeba też pamiętać, że jad os i szerszeni jest mocniejszy od jadu pszczoły. Użądlenie szerszenia jest najbardziej bolesne, ponieważ ten owad posiada najdłuższe żądło. Wbrew powszechnym opiniom nie jest jednak bardziej jadowity od osy.
Po użądleniu należy usunąć z ciała żądło. Pod żadnym pozorem nie powinno się wysysać jadu ani ciągnąć za czubek żądła. W pierwszej kolejności należy odciąć nożyczkami lub żyletką zbiorniki jadowe (na czubku żądła), a następnie wyjąć żądło (najlepiej igłą, ponieważ nacisk pęsety może wstrzyknąć resztki jadu). Skórę należy przemyć wodą z mydłem i zdezynfekować. Na obrzęk i ból pomogą okłady z lodu, a także przemywanie skóry octem jabłkowym i przykładanie cebuli. Aby pozbyć się stanu zapalnego, na opuchnięte miejsce można również stosować okład z roztworu aspiryny.
Osoby mające alergię na jad pszczoły, osy czy szerszenia po ukąszeniu przez jednego z tych owadów powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza. U takich osób jad wywołuje groźne dolegliwości: obrzęk, duszności, wysypkę i może nawet doprowadzić do silnego wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego jeśli pierwszy raz zostaniemy ukąszeni przez pszczołę czy osę, należy czujnie się obserwować – złe samopoczucie, zawroty głowy czy duszności mogą świadczyć o tym, że jesteśmy uczuleni na jad owada. U osób nieuczulonych groźne mogą być ukąszenia w okolicy ust, gardła i języka (lub połknięcie napoju z pszczołą), a także użądlenia większej ilości owadów. Powiększający się obrzęk może prowadzić do kłopotów z oddychaniem. W takiej sytuacji należy zrobić zimny okład lub ssać kostki lodu i wezwać pogotowie. W przychodni czy na oddziale ratunkowym otrzymamy specjalny zastrzyk odczulający i najprawdopodobniej będziemy musieli zostać na obserwacji. Osoby, które nigdy nie zostały użądlone, powinny profilaktycznie wykonać test na alergię na jad owadów, by wiedziały, jak zachować się w przypadku ukąszenia.