Spotkasz go w piwnicy. Może boleśnie ugryźć!
Najbardziej jadowity pająk w Polsce zamieszkuje głównie jaskinie, ale coraz częściej można spotkać go bliżej ludzkich skupisk. Uwielbia ciemne i lekko wilgotne miejsca, a jego ugryzienie jest bardzo bolesne. Czy zagraża naszemu życiu?
Pod tym względem Polska jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Rodzime gady i owady nie są specjalnie niebezpieczne, a spośród nich największą grozę budzi żmija zygzakowata. Zdarzają się też boleśnie kąsające pająki, ale zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia, a tym bardziej życia człowieka.
Sieciarz jaskiniowy (łac. meta menardi) to wyjątkowy przedstawiciel pajęczaków w naszym kraju, bo uważany za najbardziej jadowitego. Już na pierwszy rzut oka wygląda groźnie. Samce osiągają do 12 mm długości, a samice nawet 17 (bez nóg). Pokaźny odwłok, widoczne szczękoczułki i spore odnóża robią wrażenie.
Gdzie można go spotkać?
To gatunek, który bardzo dobrze czuje się niemal w całej Europie. Do niedawna odnotowywano jego obecność wyłącznie na południu Polski, m.in. na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i w Bieszczadach. Od tego czasu zdążył rozprzestrzenić się w głąb kraju i pojawia się również w zachodnich oraz centralnych częściach.
Najlepiej czuje się w miejscach ciemnych, o średniej wilgotności i temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Z tego powodu zamieszkuje głównie jaskinie czy szyby kopalni. Ale nie tylko. Za dom może służyć mu również piwnica czy studzienka kanalizacyjna. Bardzo nie lubi silnych mrozów, których może nie przeżyć.
Tworzy pokaźne sieci z charakterystycznym kokonem.
Silne szczękoczułki, w odróżnieniu od większości pająków występujących w Polsce, są w stanie przegryźć skórę człowieka. To właśnie wtedy uwolniony zostaje jad, który może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Ugryzieniu towarzyszy zazwyczaj silny ból, który często jest porównywany do użądlenia przez szerszenia.
Efektem jest zazwyczaj wyraźne zaczerwienienie oraz opuchlizna. W przypadku uczulenia może dojść do reakcji alergicznej, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.
Nie jest to gatunek, który sam z siebie atakuje ludzi. Potrafi się jednak bronić, gdy ktoś zakłóca jego spokój. Eksplorując jaskinie należy uważać na jego sieci i zadbać o odpowiedni strój. Po wszystkim warto porządnie wytrzepać ubrania, aby nie przenieść pająka do domu. Alergicy powinni mieć przy sobie zastrzyk z adrenaliny.
Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!
***
Zobacz także: