Reklama

Sprawdź chorobę

Czy wiesz, jakie masz ryzyko zachorowania na raka? A może jesteś w ciąży i zmagasz się z cukrzycą? Są aplikacje mobilne, które oszacują zagrożenie, pomogą dobrać dietę i przypomną o badaniach – specjalnie dla Ciebie.

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) udostępnił dwie bezpłatne aplikacje na smartfony. Jedna pomaga oszacować ryzyko rozwoju raka, a druga pomaga kobietom w ciąży walczyć z cukrzycą. Każdy zainteresowany może dosłownie w kilka minut pobrać te aplikacje i uruchomić je na swoim smartfonie.

A zatem koniec wymówek! Dzięki nowym technologiom profilaktyka zdrowotna staje się dostępna dla każdego dosłownie na wyciągnięcie ręki.

E-zdrowie w praktyce

Pierwszą z tych aplikacji jest "CanCell Cancer" (czyli w wolnym tłumaczeniu "skasuj raka"). Powstała ona we współpracy z naukowcami norweskimi z Uniwersytetu w Bergen.

Reklama

Jest to aplikacja mobilna skierowana do osób zdrowych, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia i w ten sposób zapobiegać wystąpieniu choroby nowotworowej. W szczególności jest jednak dedykowana osobom o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór (np. z uwagi na wiek, płeć lub występowanie raka w rodzinie).

Najważniejszą funkcją tej aplikacji jest możliwość obliczenia ryzyka wystąpienia konkretnych rodzajów raka u danej osoby. Aplikacja szacuje to ryzyko na podstawie danych o wieku, płci, wzroście, wadze, występowaniu chorób nowotworowych w rodzinie, korzystaniu z badań profilaktycznych etc. Dane te wpisuje się na początku pracy z aplikacją w specjalnej ankiecie personalnej.

Jednak najistotniejsze jest to, że poza samym wynikiem aplikacja daje korzystającej z niej osobie rekomendacje odnośnie zalecanych badań, wizyt u specjalistów czy też innych działań profilaktycznych - w zależności od obliczonego ryzyka.

Na tym jednak nie koniec. Apka pomaga też monitorować dietę i aktywność fizyczną, rzucić palenie i przypomina o okresowych badaniach profilaktycznych.

W aplikacji można też znaleźć dużo informacji na temat zasad zdrowego stylu życia, kompendium wiedzy na temat nowotworów, a także listę placówek medycznych mających związek z profilaktyką i leczeniem raka.

Warto dodać, że aplikacja ta została objęta rekomendacją dwóch autorytetów z dziedziny onkologii: prof. Macieja Krzakowskiego, który jest krajowym konsultantem ds. onkologii klinicznej oraz prof. Jacka Jassema - z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kursorem w cukrzycę

Druga z aplikacji zaserwowanych Polakom przez NFZ jest przeznaczona dla kobiet ciężarnych zmagających się z cukrzycą. Nazywa się "SweetPregna" (słodka ciąża).

Znając masę ciała danej kobiety sprzed ciąży, jej wzrost, wiek oraz trymestr ciąży, aplikacja ustali jej aktualne zapotrzebowanie kaloryczne, poradzi jej, jak ma się zdrowo odżywiać oraz prawidłowo kontrolować glikemię (poziom cukru we krwi). Aplikacja podpowie też, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta oraz czego przyszła mama nie powinna jeść, aby nie podnosić poziomu cukru we krwi.

Obydwie aplikacje zdrowotne można pobierać przez internet na smartfony z systemem Android oraz iOS. Użytkownicy systemów Android mogą je pobrać ze strony Google Play, natomiast posiadacze urządzeń z systemem iOS - w sklepie Apple Store. Można to zrobić również za pośrednictwem specjalnych stron internetowych - dedykowanych osobno każdej z tych aplikacji:

http://www.cancellcancer.pl

http://sweetpregna.pl

Obie aplikacje zostały sfinansowane z europejskich środków pomocowych: Funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. NFZ koordynował przygotowanie aplikacji, jest też ich wydawcą i właścicielem.

Cyfrowe zdrowie

Na koniec warto wspomnieć również o innych godnych polecenia i dostępnych w języku polskim aplikacjach zdrowotnych.

Jednym z pionierów tego rodzaju działań w polskim sektorze publicznym był Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), który w ramach polsko-szwajcarskiego projektu edukacyjnego "Zachowaj równowagę" opracował i udostępnił (rzecz jasna za darmo) aplikacje mobilne pt. "Asystent zdrowego żywienia" - dla osób chcących poznać i wdrożyć zdrową dietę, a także "Zdrowa mama", poświęconą zdrowiu kobiet w ciąży. Można je pobrać na urządzenia mobilne m.in. za pośrednictwem strony www.zachowajrownowage.pl.

Wiktor Szczepaniak

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

www.zdrowie.pap.pl
Dowiedz się więcej na temat: aplikacja | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy