Reklama

Reklama

Stawy w dobrej kondycji

​Na co dzień jesteś aktywna – biegasz, regularnie chodzisz na siłownię? W takim razie musisz odpowiednio zadbać o swoje stawy. Sprawdź, jakie składniki ci w tym pomogą.

Mówi się, że ruch to zdrowie. Aby prawidłowo zadbać o formę, ćwiczymy. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny może jednak doprowadzić do problemów ze stawami. W ostatnim czasie szczególnie modne stało się bieganie. Na wielu portalach związanych z uprawianiem tego sportu można przeczytać, że wystarczy tylko założyć buty i biec przed siebie. To nieprawda. Nadwaga czy zaawansowany wiek mogą spowodować, że bieganie przyniesie więcej szkód niż pożytku. Wszystko dlatego, że mogą pojawić się kłopoty ze stawami. Jeżeli na co dzień jesteś osobą aktywną lub miałaś wcześniej problem z układem ruchu, powinnaś poznać skuteczne składniki, których regularne dostarczanie do organizmu pozwoli ci prawidłowo zadbać właśnie o stawy.

Reklama

Stawy – co o nich wiesz?

O stawach wiele z nas przypomina sobie wówczas, gdy pojawia się ból np. kolan. Szczególnie często lekarze diagnozują ich zwyrodnienia. Ciekawostką jest jednak, że schorzenie to częściej wynika z przeciążeń organizmu i nieprawidłowego dbania o układ ruchu niż z faktu starzenia się. Stawy kolanowe są przy tym szczególnie narażone na kontuzje, bo ich budowa jest skomplikowana, a czynników mogących powodować nieprawidłową pracę poszczególnych elementów jest wiele.

Co musisz wiedzieć o stawach? Poszczególne kości są ze sobą połączone za pomocą ruchomych połączeń. To właśnie stawy, których działanie może zostać zaburzone m. in. przez ścieranie się specjalnej chrząstki. Jej zadanie sprowadza się do ochrony całego mechanizmu. Dlatego tak ważne jest to, aby prawidłowo zadbać o kolana.

Jakie składniki mają pozytywny wpływ na stawy?

Trudno wyobrazić sobie, aby dbanie o stawy sprowadzało się do braku uprawiania sportów czy ograniczenia ruchu. Są inne, znaczenie skuteczniejsze metody. Poza zrzuceniem zbędnych kilogramów warto zainteresować się składnikami, które – jak wykazały liczne badania – mają dobroczynny wpływ na stan i działanie stawów. O jakich mowa?

– Szeroko przeprowadzone badania pozwoliły wyodrębnić grupę składników mających szczególny wpływ na stawy. Czarci pazur, wierzba biała czy imbir lekarski to rośliny, który dobroczynne działanie na organizm człowieka jest znane od dawna. Do tego zestawu lekarze dodają również kolagen, witaminę C i kwas hialuronowy. Zadbanie o regularne dostarczanie tych składników w odpowiednich proporcjach do organizmu pozwala prawidłowo zadbać o stawy i cieszyć się pełną sprawnością ruchową niezależnie od wieku – mówi ekspert z portalu www.zdrowekolana.com.

Czarci pazur – znany od wieków

Hakorośl rozesłana czy wilczy pazur to inne nazwy czarciego pazura – rośliny o bogatym składzie, którą powszechnie wykorzystywały ludy afrykańskie. Choć jej działanie na układ ruchu jest szeroko znane i doceniane od wielu wieków, stosunkowo niedawno udało się to potwierdzić badaniami klinicznymi. Wynika z nich, że roślina zawiera wiele cennych składników (m.in. irydoidy i sterole) wykazujących działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwreumatyczne. Lecznicze właściwości czarciego pazura są porównywane z działaniem leków przeciwbólowych wykorzystywanych przez pacjentów, u których zdiagnozowano np. zwyrodnienie stawów.

Wierzba biała – więcej niż naturalna aspiryna

Ciekawostką jest, że korę wierzby białej żuli nasi przodkowie, aby złagodzić ból np. zębów lub głowy. Dziś wiadomo dlaczego – w korze znajduje się naturalna aspiryna, która doskonale uśmierza ból. Ale to niejedyny powód, dla którego warto przypomnieć sobie o leczniczych właściwościach wierzby białej, zwanej również wierzbą srebrną lub pospolitą. Badania wykazały, że preparaty ją zawierające można wykorzystać w walce z bólami reumatycznymi czy stawów. Co więcej, składniki zawarte w wierzbie białej pozwalają poprawić ich ruchliwość.

Imbir lekarski – nie tylko przyprawa

Imbir do dziś jest używany w kuchni jako przyprawa korzenna. Współcześnie jego zastosowania są znacznie szersze – wiadomo, że ma właściwości lecznicze. Ponieważ wyciągi z kłącza imbiru wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, stosuje się je przy łagodzeniu bólów stawów. Znaczenie mają również składniki regenerujące chrząstkę stawową. Badania wykazały, że przyjmowanie preparatów z wyciągiem z imbiru pozwala uniknąć m.in. sztywnienia kończyn, które często pojawia się z rana.

Kolagen – naturalne wparcie układu ruchu

Gdy organizm się starzeje, traci kolagen, który to jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów, a konkretnie chrząstki stawowej. Dobrze zatem, aby preparat stosowany na co dzień był wzbogacony właśnie w ten składnik. Przyjmowanie kolagenu pozwala prawidłowo chronić stawy, co jest szczególnie istotne w przypadku dużego wysiłku fizycznego. Również osoby starsze powinny zwrócić uwagę na to, czy dostarczają do organizmu kolagen.

Witamina C i kwas hialuronowy – z myślą o stawach

Właściwości witaminy C są szeroko znane. Nie każda z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przyjmowanie tej witaminy gwarantuje również zdrowe stawy. Dlaczego? Bo usuwa ona wolne rodniki. Te są o tyle szkodliwe, że uszkadzają chrząstki w kolanach. Kwas hialuronowy jest składnikiem mazi stawowej. Niedobór kwasu może doprowadzić do zaburzenia działania chrząstki stawowej.

Zadbaj o swoje stawy

Chcesz cieszyć się zdrowymi kolanami, być aktywna fizycznie niezależnie od wieku? W takim razie musisz zadbać o swoje stawy. To nie powinno być trudne – wystarczy, że będziesz regularnie dostarczać wszystkich składników niezbędnych do ich prawidłowego działania.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe stawy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy