Reklama

Reklama

Styczeń to nie czas na drakońskie diety

Koniec roku kalendarzowego przysparza okazji do pofolgowania sobie w ilości spożywanych przysmaków. W Nowy Rok zwykliśmy wkraczać żywo przekonani, że naprawimy i udoskonalimy samych siebie. Chcemy być piękniejsi, szczuplejsi, rzucić słodycze, palenie, ewentualnie inne używki, a co najważniejsze planujemy załatwić wszystko w ekspresowym tempie. Jakie to ma konsekwencje?

Zmiana jest procesem i - co logiczne - wymaga czasu, a także bardzo ważnego etapu utrwalenia. Może w tym roku zrezygnować z całej listy noworocznych postanowień, które z czasem mogą stać się pobożnymi życzeniami i skoncentrować się na jednym?

Reklama

Małymi krokami

Zbyt duża ich ilość działa stresogennie i demotywująco. Nadmiar jest przyczyną przemęczenia i frustracji, aż w końcu rezygnacji z powziętych pochopnie postanowień. Mowa nie tylko o tak zwanym słomianym zapale, ale też stresie, jaki odczuwają wszystkie komórki ciała. Drastyczne zmiany nie są korzystne, nawet wówczas, gdy chcemy iść w stronę zdrowszego stylu życia. Metoda małych kroków sprawdza się zdecydowanie lepiej i okazuje się trwalsza.

Konsekwencje braku słońca

Żywienie i kwestie z nim związane to ogromny obszar naszego życia. Jedząc dajemy ciału energię, ale też dostarczamy sobie przyjemności, budujemy relacje z najbliższymi: przecież przy stole, w trakcie posiłków, omawiamy wiele ważnych, rodzinnych spraw. Czas na wprowadzanie zdrowszych nawyków jest zawsze dobry, niemniej styczeń nie jest najlepszym momentem na wielkie rewolucje żywieniowe, a zwłaszcza drastyczne diety redukcyjne.

Od kilku miesięcy mamy deficyt promieni słonecznych, co ma istotny wpływ na procesy metaboliczne. Słońce jest najcenniejszym źródłem witaminy D3, która determinuje pracę naszych trzewi, z naciskiem na jelita. Wiele osób obserwuje zatem spowolnienie albo zaburzenie pracy przewodu pokarmowego w miesiącach jesienno-zimowych. Nie fundujmy organizmowi dodatkowego stresu w postaci totalnego wywrócenia modelu żywieniowego.


Dowiedz się więcej na temat: dieta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje