Reklama

Sucha skóra: Objaw groźnych chorób

Nadmiernie wysuszona skóra na twarzy i całym ciele to częsty efekt niewłaściwej pielęgnacji, nadwrażliwości na niektóre kosmetyki czy przyjmowane leki, a nawet skutek czynników zewnętrznych, takich jak niskie temperatury czy wiatr. Jeśli jednak skóra przez dłuższy czas jest szorstka, zaczerwieniona i przypomina pergamin, przyczyną mogą być niezdiagnozowane choroby przewlekłe. Sprawdź, kiedy sucha i łuszcząca się skóra powinna skłonić nas do wizyty u specjalisty.

Sucha skóra a cukrzyca

Niezdiagnozowana lub źle leczona cukrzyca sieje w naszym organizmie spustoszenie. Utrzymujący się we krwi zbyt wysoki poziom cukru niszczy naczynia krwionośne, obciąża układ krążenia i powoduje martwicę tkanek. Jednym z pierwszych objawów cukrzycy może być wysuszona i łuszcząca się skóra. Naskórek u diabetyków znacznie wolniej się regeneruje – stąd większa tendencja do podrażnień i znacznie wolniejsze gojenie się ran. Niepokój powinny wzbudzić również suche i pękające pięty, które mogą być objawem jednego z powikłań cukrzycy – zespołu stopy cukrzycowej. Brak leczenia prowadzi do infekcji i zakażeń, a nawet martwicy tkanek stopy.

Reklama

Sucha skóra a choroby tarczycy

Przesuszona i szorstka skóra na łokciach, kolanach i stopach to częsty objaw niedoczynności tarczycy. Gdy gruczoł ten wydziela zbyt mało hormonów (tyroksyny i trójjodotyroniny) w naszym organizmie dochodzi między innymi do zaburzeń przemiany materii. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy mają wolniejszy metabolizm i szybciej tyją, czują się stale senne i zmęczone, mają niższe ciśnienie tętnicze krwi i często towarzyszy im uczucie zimna, zwłaszcza w stopach i dłoniach. Wielu pacjentów skarży się również na problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci i bóle głowy. Warto wiedzieć, że choroby tarczycy bardzo negatywnie wpływają na cały organizm, a u kobiet są częstą przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Pierwszym objawem choroby mogą być właśnie problemy ze skórą i wypadanie włosów.

Sucha skóra a łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym. Często występuje rodzinnie, nie jest jednak zaraźliwa. Objawia się zaczerwienioną i łuszczącą się skórą, początkowo na łokciach, kolanach, pośladkach, dłoniach i stopach (nieco rzadziej atakuje paznokcie), z czasem rozprzestrzenia się na całym ciele. Ciągłe rogowacenie naskórka sprawia, że obszary zajęte przez chorobę przypominają łuski. U niektórych pacjentów łuszczyca po latach atakuje także stawy. Konieczne jest leczenie farmakologiczne (chorobę można znacznie spowolnić, a nawet doprowadzić do długotrwałej remisji) oraz stosowanie specjalnych maści nawilżających.

Sucha skóra a atopowe zapalenie skóry

U osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) obserwuje się zaburzenia w budowie lipidowej warstwy naskórka. Z tego powodu skóra znacznie szybciej traci wodę i wysusza się, jest też znacznie bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych (wiatr, mróz). Charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry to pękanie naskórka, tworzenie się bolesnych ran, a także świąd. AZS podobnie jak łuszczyca ma podłoże autoimmunologiczne. Zaburzone funkcjonowanie układu odpornościowego może mieć związek z alergenami, a nawet długotrwałym stresem.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy