Reklama

Suchość w ustach (kserostomia): Przyczyny, objawy, leczenie

Suchość w ustach jest często bagatelizowanym, ale jednocześnie dokuczliwym problemem. Uczucie to wydaje nam się naturalne, a utożsamiamy go zazwyczaj z niezaspokojonym pragnieniem picia. Okazuje się jednak, że suchość w ustach to nie tylko objaw niezaspokojonego pragnienia. Może sygnalizować ono poważne schorzenie, zwane kserostomią. Jakie są jego przyczyny, jak go rozpoznać i na czym polega leczenie? Odpowiadamy.

Czym jest kserostomia?

Kserostomia, popularnie zwana suchością w ustach, to przypadłość polegająca na zahamowaniu wydzielania śliny z ust. W efekcie powoduje dyskomfort, często fizyczny oraz psychiczny, gdyż utrudnia prawidłowe jedzenie, mówienie oraz trawienie posiłków. Co więcej, cierpiąc na kserostomię, chory praktycznie w ogóle nie czuje smaku.

Objawy

Kserostomia objawia się suchością ust, języka i całej jamy ustnej. Głównym objawom towarzyszą również stany zapalne w jamie ustnej i w okolicach warg. To nieprzyjemne i bardzo uciążliwe schorzenie.

Przyczyny suchości w ustach

Reklama

Przyczyny kserostomii mogą być różne. Do grupy najczęściej wymienianych zalicza się jednak:

- stres;

- nadmierne palenie papierosów;

- dużą ilość soli w diecie;

- długotrwałe przyjmowanie silnych leków.

Leczenie kserostomii: Na czym polega?

Leczenie suchości w ustach opiera się przede wszystkim na nawilżaniu jamy ustnej i stosowaniu odpowiednich środków do jej higieny. Niewskazane są preparaty o działaniu antybakteryjnym, ponieważ mogą one podrażnić śluzówkę nasilając dolegliwości. Osoby zmagające się z suchością w ustach powinny zadbać również o odpowiednią gospodarkę wapnia i fosforu w jamie ustnej. Świetnie sprawdzą się preparaty wyprodukowane na bazie roślin. Zazwyczaj są delikatne i zawierają sporo wartości odżywczych. Pomagają również utrzymać odpowiednie pH jamy ustnej.

Gdy dopadła nas kserostomia, należy pamiętać również o regularnym dostarczaniu do organizmu wody. Minimalna ilość to osiem szklanek dziennie. Odpowiednie nawodnienie i nawilżenie organizmu może zapobiec nawrotowi choroby.

Uwaga

Nieleczona kserostomia prowadzi do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Na skutek długotrwałego braku śliny w ustach może rozwinąć się próchnica lub grzybica w jamie ustnej. Stany zapalne bardzo często przenoszą się na płuca, oskrzela, narządy układy pokarmowego, a nawet na oczy. Jeśli suchość w ustach występuje kilka dni, należy zgłosić się bezwzględnie do lekarza. Im wcześniej rozpocznie się leczenie kserostomii, tym mniej niepożądanych skutków odczuje organizm.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy