Reklama

Reklama

Superporadnik, jak walczyć z bólem

Ból towarzyszy nam od najmłodszych lat do późnej starości. Ma swoje plusy, bo ostrzega, że w organizmie dzieje się coś złego. Jest najczęstszym objawem choroby. Ale to nie oznacza, że musisz cierpieć. Trzeba walczyć z bólem. Do wyboru masz leki, zioła i różnorodne terapie. Każdemu ulgę przynosi co innego.

Ból głowy wywołany atakiem migreny

Jest najczęściej bardzo silny, rozpierający czaszkę, promieniujący w stronę oka. Zwykle zaczyna się tylko po jednej stronie głowy, dopiero później obejmuje całą. U niektórych osób jest poprzedzony tzw. aurą, czyli świetlnymi zygzakami, które pojawiają przed oczami. Często powoduje mdłości, wymioty, nadwrażliwość na światło.

Reklama

Szybka pomoc - Kiedy tylko czujesz, że zbliża się atak migreny, nie czekaj aż ból się rozkręci na dobre. Zażyj środek przeciwbólowy zawierający paracetamol np. Panadol, Może być to także lek z kwasem acetylosalicylowym np. Aspirin przeciw migrenowym bólom głowy czy z naproksenem np. Aleve. Możesz też wypróbować Migren. Musisz jednak uważać, by nie przekroczyć zalecanej, dziennej dawki leku. Szczególnie, że pod różnymi nazwami handlowymi leku często kryje się ta sama substancja lecznicza. Niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) nie wolno nadużywać, mimo że są sprzedawane bez recepty. Jeśli musisz je brać z powodu bólu 2-3 razy w tygodniu, koniecznie poradź się lekarza pierwszego kontaktu.

Co zamiast tabletki - Gdy pojawią się pierwsze zwiastuny migreny, najlepiej połóż się w cichym, zaciemnionym pokoju i spróbuj się przespać. Jeśli jesteś w biurze, postaraj się wytłumaczyć szefowi, że - mając migrenę - nie jesteś w stanie efektywnie pracować i wróć do domu, by się położyć.

Ulgę w bólu o słabszym natężeniu mogą przynieść ci zioła. Sporządź mieszankę z melisy, miłorzębu, czarnego bzu i lipy. Łyżkę ziół zalej gorącą wodą i zaparzaj pod przykryciem ok.10 minut. Wypij ciepły napar. Jeśli bólowi głowy towarzyszą nudności, zaparz sobie herbatę imbirową lub dodaj do czarnej herbaty plasterek świeżego imbiru.

Czasem udaje się zahamować ból przykładając na czoło zimne okłady. Specjalne, żelowe (do kupienia w aptece) możesz trzymać zawsze w zamrażalniku, gotowe do użycia.

Jeśli dobrze tolerujesz zapachy, wypróbuj też kompresy nasączone wodą z kilkoma kroplami olejku aromatycznego np. lawendowego, eukaliptusowego czy bazyliowego. Wymieszane z 3 kroplami oliwy możesz też wetrzeć w skronie.Opuszkami palców wskazującego i środkowego masuj je delikatnie.

Kiedy do lekarza - Gdy środki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie pomagają, trzeba sięgnąć po leki przeciwmigrenowe, które zawierają tzw. tryptany. Te preparaty może przepisać ci tylko lekarz. Trzeba będzie najpierw zrobić badania (laboratoryjne krwi oraz EEG), które wykluczą inne przyczyny choroby. Dostaniesz też skierowanie do neurologa lub poradni leczenia migreny.

Bóle karku i kręgosłupa

Dokuczliwy ból kręgosłupa może dotyczyć jednego lub kilku odcinków: szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego. Czasem promieniuje nawet do odległych okolic np. nogi (ucisk na nerw kulszowy) lub ręki. Najczęstszą przyczyną bólu jest napięcie mięśni przykręgosłupowych, dyskopatia lub zmiany zwyrodnieniowe.

Szybka pomoc - Walkę z bólem można zacząć od miejscowego stosowania leków przeciwbólowych w postaci maści i żeli. Wcieramy je nawet 4-5 razy dziennie. Ulgę przyniesie też masaż bolącego miejsca np. maścią borowinową czy olejkiem miętowym. Rozgrzanie kręgosłupa poprawi krążenie krwi w bolącym miejscu i zahamuje procesy zapalne. Można też przyjmować jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, bez recety np. Nurofen Ultra Forte.

Dowiedz się więcej na temat: kąpiel | leki przeciwbólowe | objawy | ból głowy | środek | środki | zioła | masaż | wody | choroby | lekarz | tabletki | leki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje