Reklama

Reklama

Suplementy 10 prawd i mitów

Ich producenci kuszą nas obietnicą lepszego zdrowia i samopoczucia. Czy preparaty rzeczywiście są skuteczne i bezpieczne? Przeczytaj!

Im więcej witamin i minerałów, tym lepiej - Mit

Jedna, druga, trzecia tabletka... Stop! Nadmiar składników odżywczych w organizmie wcale nie jest dobry. Może być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia. Niestety, osoby stosujące suplementy diety często popełniają ten błąd i na własną rękę zwiększają dawki. Trzeba uważać, żeby nie przedawkować m.in.: wit. A, D i K oraz żelaza - mogą wystąpić nudności, zawroty głowy, problemy ze skórą, ryzyko niewydolności nerek i wątroby.

Preparaty nie mogą zastąpić diety - Prawda

Podstawowym źródłem składników odżywczych dla organizmu powinny być pokarmy. Suplementy diety mogą być jedynie uzupełnieniem jadłospisu (supplement to po angielsku dodatek). U kogo może być wskazana suplementacja? Po preparaty w ciąży, osoby ciężko pracujące fizycznie lub narażone na działanie silnego stresu. Wsparcie suplementów przyda się też palaczom tytoniu, seniorom i wegetarianom.

Reklama

Dzieci tego nie potrzebują - Prawda

Jeśli są karmione właściwie (zgodnie z zasadami piramidy żywienia), ich organizm otrzymuje w pokarmach wszystkie potrzebne składniki i suplementacja diety jest zbędna. Wyjątkowo można podawać: preparaty z witaminą C - zimą, gdy brakuje świeżych owoców i warzyw, a dziecko jest chorowite, oraz magnez - gdy maluch jest nadpobudliwy.

Każdy może stosować takie wsparcie - Mit

Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów są schorzenia przewlekłe (np. cukrzyca, nadciśnienie), czasami alergia (preparat może uczulać) oraz inne kuracje (ze względu na możliwe interakcje z lekami). Dlatego dla własnego bezpieczeństwa przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Najlepiej gdy w preparacie znajduje się 100 procent potrzebnej dawki - Mit

Codzienna dieta dostarcza już wielu składników odżywczych. Suplementy nie muszą (a nawet nie powinny) zawierać całej wymaganej przez organizm dawki witamin i minerałów. Wystarczy, że w tabletce znajdzie się 70 proc. potrzebnej ilości składników.

Pokarmy są zawsze najlepszym źródłem substancji odżywczych - Mit

Od tej zasady są wyjątki. Pierwszy to kwas foliowy - jest lepiej wchłaniany w postaci syntetycznej (doustne tabletki). Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o kwasy omega-3. Zawierające je ryby mogą pochodzić z zanieczyszczonych wód. Dlatego lepsza od rybki może okazać się... kapsułka preparatu.

Naturalne składniki są w pełni bezpieczne - Mit

Gdy są przyjmowane niezgodnie z zaleceniami producenta, mogą szkodzić. Zbyt długo stosowany żeń-szeń to ryzyko kłopotów ze snem, a duże dawki dziurawca powodują przebarwienia skóry.

Najlepiej działają tzw. środki kompleksowe - Prawda

Witaminy w tabletkach są lepiej przyswajane, gdy występują razem ze związkami owocowymi. Dlatego np. wit. C często łączy się z ekstraktem z owoców róży lub aronii.

Preparaty wchodzą w interakcje z lekami i jedzeniem - Prawda

Niekorzystne połączenia to:

• witamina A - środki antykoncepcyjne lub pokarmy bogate w błonnik;

• witamina E - leki przeciwzakrzepowe;

• wapń - leki kardiologiczne;

• dziurawiec - doustna antykoncepcja, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub środki antydepresyjne.

Suplementy działają jak leki, tylko słabiej. To od nich warto zacząć kurację - Mit

Suplementy diety nie są lekami i nie likwidują chorób. Nie wolno zastępować nimi środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza! Preparaty mogą jedynie poprawić wydajność organizmu. Ale muszą być przyjmowane regularnie. Powinny być dobrze dobrane do potrzeb organizmu.

Konsultacja na 10 sposobów: lekarz internista Piotr Niedziałkowski

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | leki | suplementy diety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama