Reklama

Świetlik: Najlepszy na choroby oczu i bóle reumatyczne

Świetlik łąkowy, zwany również "ptasim oczkiem", "złodziejem mlecznym" lub "świetlikiem lekarskim", najbardziej ceniony jest za swój dobroczynny wpływ na nasz wzrok i stawy. Przyrządzane na jego bazie preparaty - odwary, napary, maści - przynoszą ulgę osobom zmagającym się z dolegliwościami i schorzeniami oczu, zwłaszcza zapaleniem spojówek, jęczmieniem, zespołem suchego oka czy światłowstrętem - oraz bólami reumatycznymi i zapaleniem stawów. Sprawdźmy, jak świetlika najlepiej wykorzystać w celach leczniczych i w jakich jeszcze sytuacjach nam pomoże.

Świetlik łąkowy: Co nieco o roślinie

Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana Hayne) należy do rodziny roślin zarazowatych. Można go spotkać w całej Europie; najczęściej porasta wilgotne tereny, podmokłe torfowiska oraz łąki i lasy. Stanowi przykład rośliny pasożytniczej, rozwija się na korzeniach innych roślin łąkowych, czerpiąc z nich wodę oraz sole mineralne. Jego znakiem rozpoznawczym są białe kwiaty przypominające wyglądem świeczki. Okres kwitnienia świetlika przypada na okres od maja do końca października.

Świetlik: Jak go zbierać, suszyć i przechowywać?

Surowcem leczniczym jest ziele świetlika. Pozyskuje się go wyłącznie ze stanu naturalnego. Trzeba go bardzo umiejętnie zbierać - najlepiej w okresie kwitnienia, czyli w czerwcu lub w lipcu, ścinając roślinę tuż pod rozgałęzieniem. Nie należy jej łamać, ani zbierać po deszczu, bo szybko sczernieje. Ziele świetlika najlepiej rozłożyć warstwami na papierze i suszyć w warunkach naturalnych, w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza. Po zakończeniu procesu suszenia oczyszczone ziele najbezpieczniej umieścić w papierowej torbie.

Reklama

Świetlik łąkowy: Co zawiera i jak działa na nasze zdrowie?

Świetlik łąkowy swoje właściwości lecznicze zawdzięcza zawartym w nim cennym kumarynom, garbnikom, aukubinie, kwasom fenolowym, żywicom, solom mineralnym oraz olejkowi eterycznemu.

To właśnie dzięki nim działa:

- przeciwzapalnie (między innymi niweluje stany zapalne stawów)

- przeciwbakteryjnie,

- ściągająco,

- uszczelnia naczynia krwionośne oczu,

- zapobiega krwawieniom z naczyń siatkówki,

- likwiduje obrzęki, usuwa z nich nadmiar

- łagodzi oznaki zmęczenia i stresu,

- przynosi ulgę osobom cierpiącym na zespół suchego oka

Świetlik: Zastosowanie

W medycynie ludowej ziele świetlika wykorzystywano do zwalczania uporczywego bólu głowy i bezsenności oraz, rzecz jasna, rozmaitych dolegliwości i schorzeń oczu. Dziś w tych celach stosowany jest nadal. Preparaty na bazie ziela świetlika - stosowne zewnętrznie i wewnętrznie - przynoszą ulgę osobom zmagającym się z:

- zapaleniem spojówek,

- "jęczmieniem",

- zespołem suchego oka,

- bólami reumatycznymi

- bólami stawów

- obrzękami

- nadwrażliwością na promienie słoneczne

oraz:

- obciążonym pracą przy sztucznym świetle

- narażonym na pyły i dymy przemysłowe.

Pamiętaj:

Jeśli zmagamy się z chorobami lub dolegliwościami oczu, np. alergicznym lub bakteryjnym zapaleniem spojówek, światłowstrętem, nadmiernym łzawieniem, szybkim męczeniem się wzroku, ziele świetlika należy stosować zewnętrznie (na przykład w postaci okładów).

Jak zrobić odwar ze świetlika?

Odwar z ziela świetlika może być stosowany wewnętrznie w chorobach żołądka i wątroby oraz w zaburzeniach trawienia.

Potrzebne składniki:

1 łyżka ziela świetlika

Szklanka letniej wody

Sposób przygotowania:

Ziele świetlika umieść w kubku, zalej szklanką letniej wody i podgrzewaj pod przykryciem co najmniej trzydzieści minut. (Nie doprowadzaj preparatu do wrzenia, bo pozbędziesz się cennych minerałów). Na koniec preparat przecedź i pij dwa razy dziennie po pól szklanki.

Jak zrobić herbatkę ze świetlika?

Herbatka czy napar ze świetlika przynosi ulgę osobom zmagającym się z zapaleniem stawów oraz bólami reumatycznymi.

Potrzebne składniki:

1 łyżeczka suszonego ziela świetlika

Szklanka gorącej wody

Sposób przygotowania:

Ziele świetlika umieść w kubku i zalej gorącą wodą. Przykryj spodeczkiem i parz około około 30 minut. Na koniec przecedź. Przy zwyrodnieniu lub zapaleniu stawów pij po pół szklanki naparu dwa razy dziennie. Kuracja powinna trwać czternaście - dwadzieścia dni.

Jak zrobić maść ze świetlika?

Maść ze świetlika przynosi ulgę osobom zmagającym się ze stanami zapalnymi stawów oraz bólami reumatycznymi.

Potrzebne składniki:

1/4 szklanki świeżego lub suszonego ziela świetlika

100 g euceryny

Sposób przygotowania:

Ziele świetlika umieść w słoju. Eucerynę rozpuść w garnku (ale jej nie gotuj) i wlej ją do słoika z zielem. Starannie zamknij słoik i odstaw go na trzy dni. Codziennie wkładaj go na dwadzieścia minut do miski z gorącą wodą. Trzeciego dnia przecedź rozpuszczoną maść i przechowuj w lodówce maksymalnie sześć tygodni. Maść ze świetlika stosuj przy zwyrodnieniu lub reumatycznym zapaleniu stawów. Wcieraj ją w bolące miejsce co najmniej trzy-cztery razy dziennie co najmniej przez dziesięć-piętnaście dni.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy