Reklama

Reklama

Sygnały ostrzegawcze choroby psychicznej

Zachorowała na raka mózgu, straciła rozum i miała objawy kilku chorób psychicznych. A potem wydarzył się cud! Nie tylko pokonała raka, ale zapamiętała, co jej mózg wyprawiał podczas choroby. To ewenement, ponieważ chorzy psychicznie nic nie pamietają. Przeczytaj fragment książki "Neurolożka", w której Barbara Lipska szczegółowo opisuje, z czym przyszło jej się zmierzyć.

Moje przesadne reakcje emocjonalne - złość, podejrzliwość, zniecierpliwienie - świadczą o katastroficznych zmianach w płacie czołowym. Ja sama jednak nie zauważam tych sygnałów ostrzegawczych. Znam się na chorobach psychicznych lepiej niż większość ludzi - powinnam zatem dostrzec, że zachowuję się dziwnie, lecz nic nie dostrzegam. Nie wiem jeszcze, że sześć guzów w mojej głowie i powstały wokół nich obrzęk odcinają korę czołową - tę część mózgu, która odpowiada za autorefleksję. Paradoksalnie - potrzebna byłaby mi do tego kora przedczołowa.

Reklama

Niezdolność do rozpoznania własnej ułomności jest często obserwowana u osób z zaburzeniami psychicznymi. To anozognozja - ignorowanie lub negowanie własnych zaburzeń - cecha wielu chorób psychicznych i nerwowych. Niewiele wiadomo o tym, które regiony mózgu są za nią odpowiedzialne. Niektórzy badacze sugerują, że przyczyną anozognozji są dysfunkcje linii pośrodkowej mózgu, która oddziela prawą półkulę od lewej. Możliwe jest jednak, że pewną rolę odgrywają tu także uszkodzenia w obrębie prawej półkuli.

W schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej (CHAD) brak rozpoznania własnego stanu uważany jest za przejaw choroby, a nie pozornie oczywisty mechanizm zaprzeczenia lub kompensacji. Mniej więcej połowa chorych na schizofrenię i 40 procent cierpiących na CHAD nie są w stanie zrozumieć, że są chorzy, a zatem nie przyjmują diagnozy lekarza. Gdy taki chory doświadcza halucynacji, nie dostrzega w nich oznak nieprawidłowości w działaniu mózgu. Nawet najbardziej dramatyczne symptomy, takie jak słyszenie głosów lub przekonanie, że jest się Bogiem, nie różnią się dla niego niczym od rzeczywistości.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: choroba psychiczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje