Reklama

Symptomy, które wskazują, że w organizmie jest za dużo toksyn

Ludzki organizm codziennie atakują tysiące toksyn. Dostają się do niego wraz z pożywieniem czy zanieczyszczonym powietrzem. Część z nich powstaje również w wyniku przemian metabolicznych albo pod wpływem infekcji. Organizm z usuwaniem toksyn radzi sobie z reguły samodzielnie, a gdy namnoży się ich zbyt wiele, wysyła nam konkretne sygnały ostrzegawcze. Zwiększona waga ciała, wypryski, alergie skórne czy ciągłe zmęczenie to tylko niektóre z nich. Trzeba działać szybko, gdyż toksyny są bardzo groźne dla całego organizmu. Jak poznać, że trujących substancji jest w ciele za dużo?

Czym są toksyny?

Toksyny są trującymi substancjami chemicznymi, które są obecne w organizmie. Dróg przedostawania się ich do ciała jest wiele. Wpływ ma dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i cukry, a także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie dużej ilości leków, zanieczyszczenie środowiska oraz życie w przewlekłym stresie. Poza tym toksyny tworzą się w wyniku przemian metabolicznych zachodzących w organizmie, a także są wypadkową reakcji obronnych organizmu. Ludzkie ciało wyposażone jest w mechanizmy, które je eliminują, ale gdy jest ich zbyt dużo, pojawiają się symptomy świadczące, że trzeba mu pomóc w oczyszczaniu.

Reklama

Przewlekłe zmęczenie

Jeśli w organizmie nagromadziło się bardzo dużo toksyn, wszystkie organy muszą podjąć wysiłek, aby je zlokalizować i wydalić. Dlatego częściej odczuwa się zmęczenie, problemy z koncentracją, a dodatkowo w ciągu dnia dominuje wzmożona chęć snu.

Przybieranie na wadze

Gromadzenie się tkanki tłuszczowej to najczęściej skutek niewłaściwego stylu życia i problemów hormonalnych, ale toksyny mają udział w powstawaniu otyłości, zwłaszcza tej zlokalizowanej w okolicy brzucha. Dzieje się tak, ponieważ substancje te wpływają na podwyższenie poziomu cholesterolu i glukozy w organizmie.

Ból

Toksyny często dostają się do krwiobiegu, dlatego bardzo szybko kumulują się w nowych miejscach w organizmie i powodują szereg reakcji chemicznych, które niekorzystnie wpływają na naszą kondycję. Poza tym porażają one układ nerwowy powodując różne schorzenia. Jeśli toksyn jest w ciele zbyt dużo, to reaguje on dolegliwościami, takimi jak np. częste bóle głowy.

Pogorszona kondycja skóry i włosów

Tkanki skórne są miejscem, przez które usuwana jest ogromna ilość toksyn. Najczęściej objawiają się wzmożonym poceniem się organizmu oraz powstawaniem wyprysków oraz alergii. Dlatego pojawianie się niedoskonałości jest pierwszym symptomem nagromadzenia substancji toksycznych w organizmie. Poza tym mają też negatywny wpływ na włosy – stają się cienkie, łamliwe i mają skłonność do wypadania.

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech może mieć wiele powodów. Najczęściej wynika on z niedostatecznej i nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli nie można sobie zarzucić zaniedbań w myciu zębów, nieprzyjemny zapach świadczy o nagromadzeniu toksyn. Wynika to z wytężonej pracy wątroby. O obecności zbyt wielu toksyn w organizmie może świadczyć także nalot na języku: żółty lub biały.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama