Reklama

Szczepienia - superbroń na raka

Są krokiem milowym w walce z groźnymi schorzeniami i wielką nadzieją współczesnej medycyny. Sprawdź, jak dzięki szczepieniom możesz zadbać o zdrowie swoje i bliskich.

Niedawno jeszcze były kojarzone przede wszystkim z zapobieganiem chorobom wieku dziecięcego, jak odra czy różyczka. Dzisiaj szczepienia to nowoczesny, skuteczny sposób, by uchronić się także przed rakiem. Ze względu na działanie można je podzielić na 2 grupy.

Do pierwszej należą te profilaktyczne, zapobiegające pojawieniu się nowotworu, np. raka szyjki macicy. Drugą grupę tworzą szczepienia tzw. terapeutyczne, powodujące zmniejszenie się, a następnie zanik już występujących zmian nowotworowych, np. czerniaka.

Ważne dla kobiet

Human Papilloma Virus - tak nazywa się jeden z najgroźniejszych kobiecych wrogów, wirus, który odpowiada za 98 proc. przypadków raka szyjki macicy. Drobnoustrój ten jest przenoszony drogą kontaktów seksualnych. Niestety, stosowanie prezerwatywy nie zabezpiecza w 100 proc. przed zakażeniem (choć do pewnego stopnia zmniejsza jego ryzyko). Jednak dzięki staraniom naukowców istnieje szczepionka, która zapobiega powstaniu groźnych zmian.

Reklama

Powoduje ona, że organizm potrafi skutecznie się bronić i zniszczyć wirus. Aby uzyskać taką odporność, trzeba przyjąć 3 dawki szczepionki (najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej). Obecnie szczepienie nie jest refundowane przez NFZ (całkowity koszt to ok. 1000 zł). Ale bywa dofinansowywane np. przez urzędy miasta.

Gdy zaatakuje czerniak

Przełomem w walce z nowotworem złośliwym skóry może być szczepionka opracowana przez polskiego onkologa, prof. Andrzeja Mackiewicza z Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wyniki dotychczasowych badań pokazują, że choć nie zapobiega ona chorobie, może ją zahamować. Szczepionka zawiera unieszkodliwione, poddane specjalnej obróbce i zmodyfikowane genetycznie komórki czerniaka.

Po podaniu chorej osobie wytwarzają białko, które pobudza do pracy układ immunologiczny i zmusza go do rozpoznawania komórek nowotworowych oraz ich niszczenia. Aby wytworzyć jedną szczepionkę potrzeba... 50 milionów komórek czerniaka! Terapia opracowana przez prof. Mackiewicza wciąż znajduje się w fazie badań klinicznych (przedłużających się z powodu trudności finansowych).

Dopóki odpowiednie testy nie zostaną zakończone, szczepionka nie może być dopuszczona do obrotu i stosowana. Obecnie jest podawana grupie pacjentów uczestniczących w badaniach.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: szczepienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy