Reklama

Sześć chorób, które łatwo pomylić ze zmęczeniem

Szybkie tempo życia, ciągły pośpiech, stres i przepracowanie to czynniki, które sprawiają, że stale czujemy się zmęczeni. Często nawet sen nie przynosi ukojenia i nie pozwala na pełną regenerację organizmu. Mimo to niewiele osób zgłasza się do lekarzy z tą przypadłością, uważając, że jest to naturalny i niegroźny stan. Tymczasem przyczyną zmęczenia może być zła praca wielu narządów lub groźne schorzenia. W ten sposób objawia się np. początkowe stadium stwardnienia rozsianego czy choroby tarczycy. Sprawdź, kiedy zmęczenie może świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś złego.

Cukrzyca

Ciągłe zmęczenie to charakterystyczny objaw cukrzycy. Przyczyną jest niedobór hormonu trzustki – insuliny. Odpowiada on za transport glukozy do komórek ciała. Kiedy trzustka nie działa poprawnie, komórki nie otrzymują glukozy (jej wysokie stężenie stale utrzymuje się we krwi) i nie mają skąd czerpać energii. Inne objawy to ciągłe uczucie pragnienia, suchość w jamie ustnej i częste oddawanie moczu. Warto wiedzieć, że nieleczona cukrzyca wyniszcza nie tylko trzustkę, ale cały organizm. Może prowadzić do niewydolności nerek, uszkodzenia wzroku czy zaburzeń pracy serca.

Reklama

Anemia

Anemia to częste schorzenie spowodowane niedoborem żelaza w organizmie. We krwi spada wtedy poziom hemoglobiny, a tkanki naszego ciała nie są właściwie dotlenione. Anemia objawia się przede wszystkim ciągłym zmęczeniem, ale też bólem i zawrotami głowy, płytkim oddechem, bladością skóry i przyspieszonym tętnem. Nieleczona anemia grozi uszkodzeniem układu nerwowego i serca.

Borelioza

Borelioza to jedna z trudniejszych do zdiagnozowania chorób. Czasem trudno nam powiązać ukąszenie kleszcza sprzed roku z nawracającym bólem głowy, ciągłym zmęczeniem czy dolegliwościami ze strony stawów. Niestety to częsty sygnał namnażania się bakterii przenoszonych przez te pajęczaki. Warto wiedzieć, że u wielu osób zakażenie rozwija się w początkowym stadium bezobjawowo (ukąszeniu nie towarzyszy rumień ani objawy grypopodobne). Nieleczona borelioza wyniszcza cały organizm i znacznie obniża komfort życia, dlatego warto zrobić badania na obecność przeciwciał boreliozy.

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego. Polega na zaburzeniach w przekazywaniu impulsów nerwowych z mózgu do reszty ciała. W efekcie chory stopniowo traci czucie w kończynach i sprawność fizyczną. Brak leczenia powoduje zaburzenia widzenia, a nawet oddychania i pracy serca. U 80% chorych pierwszym symptomem jest uczucie przedłużającego się zmęczenia – początkowo po wysiłku fizycznym, z czasem nawet podczas niewielkiej aktywności. Inne objawy to drętwienie kończyn, mrowienie, zawroty głowy i zaparcia.

Choroby tarczycy

Ciągłe zmęczenie, senność i uczucie zimna to także klasyczne objawy niedoczynności tarczycy. Z pewnych przyczyn (czasem choroba ma podłoże autoimmunologiczne) narząd produkuje zbyt małe ilości hormonów, które odpowiadają za wiele ważnych procesów w naszym organizmie. Między innymi za przemianę materii, gospodarkę wodną, pracę serca czy regulowanie temperatury ciała.

Choroby nerek

Choroby nerek często przebiegają bezobjawowo, nawet przez kilkanaście lat. Nieleczone infekcje bakteryjne układu moczowego, a także nadużywanie środków przeciwbólowych, palenie papierosów czy inne choroby (np. cukrzyca, nadciśnienie, otyłość) to czynniki, które sprzyjają przewlekłej chorobie nerek. Wielu pacjentów dowiaduje się o schorzeniu, dopiero gdy konieczne są dializy, a nerki wymagają przeszczepu. Przez długi czas dochodzi wtedy do zatruwania całego organizmu, bo toksyny nie są właściwie wydalane. Pierwszym objawem problemów z nerkami jest ciągłe zmęczenie, brak koncentracji, bezsenność, zanik apetytu i skurcze mięśni (zwłaszcza w nocy). Niepokój powinna też wzbudzić opuchlizna na nogach i twarzy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy