Sześć produktów, które najszybciej obniżają ciśnienie
Nie bez przyczyny mówi się, że nadciśnienie tętnicze zabija po cichu. Stopniowo uszkadza naczynia krwionośne, nerki i serce, jednak jego najgroźniejszym powikłaniem jest zawał lub udar mózgu. Zbyt wysokie ciśnienie długo nie daje żadnych objawów. Z kolei nawracające bóle głowy, uderzenia gorąca czy bezsenność często są bagatelizowane przez chorych. Tymczasem lekarze podejrzewają, że w Polsce z nadciśnieniem zmaga się nawet 11 milionów osób. Większość z nich nie ma pojęcia o chorobie. Największym czynnikiem ryzyka jest nadwaga i otyłość, warto jednak wiedzieć, że odpowiednia dieta odgrywa kluczową rolę w profilaktyce chorób serca. Poznaj sześć produktów, które najszybciej obniżają ciśnienie tętnicze krwi.
Pomidory są największym źródłem potasu, a więc pierwiastka, który skutecznie obniża ciśnienie krwi – zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe. Reguluje też poziom sodu, dzięki czemu wzmacnia serce i chroni przed nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. Lekarze podkreślają, że potas jest też najskuteczniejszą naturalną substancją, która zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Pomidory są także bogatym źródłem witaminy C, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.
Zdrowe tłuszcze roślinne
W profilaktyce i leczeniu nadciśnienia niezbędne są zdrowe tłuszcze roślinne, które są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. To najlepsi sprzymierzeńcy w walce z chorobami układu krążenia. Obniżają poziom złego cholesterolu, a zwiększają frakcję tego dobrego. Wzmacniają też naczynia krwionośne i regulują ciśnienie. Są także pomocne przy odchudzaniu czy utrzymywaniu prawidłowej masy ciała – sycą i zmniejszają apetyt, chroniąc przed ciągłym podjadaniem między posiłkami. Najlepsze tłuszcze roślinne przy nadciśnieniu to olej z orzechów włoskich, olej lniany i rzepakowy, a także oliwa z oliwek.
Kwiaty i owoce głogu mają zbawienny wpływ na cały układ krążenia. Zawierają duże ilości flawonoidów i procyjanidów, które wzmacniają naczynia krwionośne (także te w mózgu), zwiększają przepływ krwi i obniżają ciśnienie tętnicze. Napar z głogu zwiększa też siłę skurczów serca, jednocześnie obniżając ich częstotliwość.
Banany
Banany to owoce, które najskuteczniej obniżają ciśnienie tętnicze. Zawierają mnóstwo potasu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy serca i chroni przed tworzeniem się obrzęków. Regularne spożywanie bananów korzystnie wpływa na krzepliwość krwi i hamuje procesy miażdżycowe. Trzeba jednak pamiętać, że banany są kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny (niższy mają niedojrzałe owoce). Unikać ich powinni cukrzycy i osoby na diecie redukcyjnej.
Gorzka czekolada to idealna zdrowa przekąska dla osób zmagających się z nadciśnieniem. Jest bogatym źródłem flawonoidów, potasu i magnezu – zmniejsza skurcze naczyń krwionośnych, a wręcz sprzyja ich rozluźnieniu. Kluczowa jest jednak zawartość kakao w czekoladzie – wybierajmy produkty, które zawierają go minimum 70%. Optymalna dzienna dawka gorzkiej czekolady to 60 g.
Zioła i przyprawy zamiast soli
Największym wrogiem serca (a także nerek) jest nadmiar soli. Niestety, większość osób stosuje ją niemal do wszystkiego – do kanapek, surowych warzyw i gotowanych potraw. Według badań każdego dnia przekraczamy optymalną dawkę soli nawet kilka-kilkanaście razy. A to właśnie ta przyprawa najszybciej podnosi ciśnienie. Warto zastąpić ją solą potasową lub aromatycznymi ziołami, które w dodatku wykazują właściwości obniżające ciśnienie. Na co dzień powinniśmy więc używać czosnku, bazylii, kardamonu, imbiru i cynamonu.