Reklama

Szkodliwe przedmioty używane w codziennym życiu (część 1)

Naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę, że substancje chemiczne, które można znaleźć w całym szeregu produktów wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie domowym zawierają dużo więcej toksyn, niż dotychczas sądzono. Nasze zdrowie zależy nie tylko od diety i aktywności fizycznej, lecz także od tego, czy ograniczymy nasze kontakty ze szkodliwymi substancjami. Warto więc wiedzieć co warto wyeliminować z naszego najbliższego otoczenia.

Perfumy

Badania przeprowadzone przez Agencję Ochrony Środowiska USA jasno pokazały, że wiele potencjalnie szkodliwych chemikaliów można znaleźć w dezodorantach i perfumach. Substancje toksyczne, takie jak aldehyd benzoesowy, kamfora, octan etylu, octan benzylu, linalol, aceton i chlorek metylenu, jeśli dostaną się do organizmu drogą wziewną, mogą wywołać zawroty głowy, nudności, senność, podrażnienie gardła, oczu, skóry, płuc, uszkodzenie nerek oraz bóle głowy.

Materace

Wiele materacy łóżkowych zrobionych jest z substancji zawierających składnik PBDE, należący do rodziny kongenerów. Skutki zatrucia tą substancją obejmują min. uszkodzenie mózgu i systemu rozrodczego, pogorszenie jakości nasienia i problemy z tarczycą. Fakt ten jest szczególnie niepokojący ze względu na to, że jedną trzecią naszego życia spędzamy właśnie w łóżku. PBDE został już zakazany w Kanadzie i niektórych stanach USA. Aby spać spokojnie, sprawdź z czego zrobiony jest twój materac.

Reklama

Środki czyszczące

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że wiele spośród środków czystości, których używasz na co dzień zawiera szkodliwe chemikalia, jednak pewnie nie przypuszczasz, że można je czymś zastąpić. Tymczasem produkty naturalne, takie jak soda piekarska, mydło w proszku czy choćby gorąca woda z cytryną mogą działać tak samo i nie zanieczyszczają twojego domu toksynami. Zatem następnym razem, kiedy udasz się na zakupy sprawdź na etykietkach, czy detergenty nie zawierają one przypadkiem składników takich, jak ftalany i środki powierzchniowo czynne i zastanów się nad bardziej naturalną alternatywą.

Odświeżacze powietrza

Podobnie jak środki czyszczące, odświeżacze powietrza pomagają utrzymać nasze mieszkania w czystości. Jednakże badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornii w Berkeley wykazały, że jeśli używamy ich w nadmiarze bądź też stosujemy w źle wentylowanych przestrzeniach, mogą one wydzielać toksyny. Upewnij się zatem, że przestrzeń mieszkalna jest dobrze przewietrzona aby zapobiec rozprzestrzenianiu się takich substancji, jak etery glikolu etylenowego czy di chlorobenzenu, które mogą oddziaływać na twoje zdrowie.

Pojemniki na jedzenie

Wiele plastikowych pojemników wykorzystywanych do przechowywania jedzenia wykonane jest z ftalanów - substancji chemicznych oddziałujących na układ wydzielania wewnętrznego organizmu powodując zaburzenia hormonalne, oraz dysfunkcje systemu nerwowego i rozrodczego. Zastąp plastik szklanymi opakowaniami, jeśli jest to tylko możliwe.

Plastikowe butelki

Wszyscy mamy świadomość, że plastikowe butelki od napojów są szkodliwe dla środowiska, jednakże mało osób wie, że mogą one także wydzielać toksyczne chemikalia do zwartych w nich płynów. Obecnie większość butelek nie zawiera już szkodliwego Bisfenolu-A, co jest dobrą zmianą, ale bezpieczniej jest kupować napoje w szklanych opakowaniach.

Kosmetyki

Przeciętna osoba używa od 6 do 12 rodzajów kosmetyków każdego dnia. Większość spośród nich zawiera toksyczne związki, które potencjalnie mogą być szkodliwe dla organizmu. Dobrym pomysłem będzie zatem wybieranie takich kosmetyków, które są pozbawione sztucznych aromatyzerów i których skład oparty jest na substancjach mineralnych lub zawiera naturalne oleje zapachowe. Zaopatrywanie się w organiczne kosmetyki zmniejszy ryzyko wystawienia się na działanie toksyn.

Antyperspiranty

Większość z nas używa antyperspirantów aby zabezpieczyć się przed przykrym zapachem potu. Jednym ze składników tych specyfików jest aluminium. W ostatnich latach toczy się debata nad kwestią wpływu tego pierwiastka na rozwój raka piersi. Choć badania jak dotąd nie dały jednoznacznej odpowiedzi, Amerykańska Administracja do spraw Żywności i Leków wprowadziła wymóg sygnalizowania na etykiecie tych produktów informacji o zawartości aluminium.

Zmiękczacze tkanin

Zmiękczacze tkanin działają poprzez pokrycie materiału cieniutką warstwą potencjalnie szkodliwych chemikaliów, takich jak czwartorzędowe sole amoniowe. Mogą one wywoływać podrażnienia skóry, trudności z oddychaniem oraz bóle głowy.

Nieprzypalające się garnki i patelnie

Choć nowoczesne garnki i patelnie zabezpieczone przed przypalaniem się oszczędzają czas i są wygodne, rozwiązanie to ma swoją cenę. W wysokich temperaturach tworzywo, zwane Poli(tetrafluoroetylen), które sprawia, że Teflon jest odporny na przypalanie się wydziela toksyczny gaz, który może wywoływać zaburzenia układu rozrodczego oraz inne problemy zdrowotne. Warto więc zainwestować w garnki i patelnie ze stali nierdzewnej.

CZYTAJ DALEJ: Szkodliwe przedmioty używane w codziennym życiu (część 2)

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy