Szpinak: Jakie ma właściwości?
Szpinak to popularne warzywo, które wywołuje sprzeczne emocje. Dla jednych to złe wspomnienie z dzieciństwa, a dla drugich sposób na zdrowe odżywianie. Stanowi bogate źródło minerałów i witamin, które wspierają codzienne funkcjonowanie organizmu. Ponadto ma działanie antynowotworowe i przyspiesza metabolizm, stąd jego spożywanie polecane jest w okresie diety redukcyjnej. Jakie właściwości ma szpinak? Co w sobie kryje? Dowiesz się z tego artykułu.
Szpinak jest warzywem jednorocznym, które pochodzi z rodziny szarłatowatych. Wywodzi się z terenów południowo-zachodniej Azji i uprawia się go w wielu zakątkach świata w celach spożywczych. Roślina ta osiąga do pięćdziesięciu centymetrów wysokości, a jej liście mają kształt strzałkowaty. Wygląd szpinaku może się nieco różnić w zależności od jego odmiany. Warzywo to jest wdzięczne w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.
Do najważniejszych pierwiastków zalicza się magnez oraz potas. Pierwszy z nich zapobiega arytmii i wspiera pracę układu nerwowego. Dodatkowo poprawia pamięć i koncentrację oraz pracę metabolizmu, biorąc udział w przemianie związków organicznych.
Potas natomiast odpowiada za transport składników odżywczych do poszczególnych komórek. Pomaga również regulować ciśnienie krwi oraz utrzymać prawidłowe napięcie mięśni. Ponadto pierwiastek ten przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych i kontroluje poziom wody w organizmie. Szpinak pomaga też zachować zdrowy i piękny wygląd. Zawarty w nim cynk wpływa na regeneracje włosów, paznokci oraz skóry i wzmacnia je.
Regularne spożywanie szpinaku zwiększa odporność, dlatego zalecany jest osobom często chorującym. Zawiera witaminę C odpowiedzialną za ochronę układu immunologicznego i przeciwdziałającą rozwojowi bakterii.
Szpinak poleca się osobom zmagającym się z problemami układu pokarmowego. Zawarte w nim flawonoidy działają przeciwzapalnie, a błonnik zapobiega zaparciom. Ponadto warzywo to jest stosowane jako składnik w diecie oczyszczającej: pomaga w usunięciu z organizmu toksycznych substancji. Oprócz tego w produkcie tym znajduje się cenny beta-karoten, który ma działanie antynowotworowe i poprawia wzrok.
Szpinak można przyrządzić na wiele sposobów i pasuje do wielu dań. Najzdrowszy jest w surowej postaci i dobrze smakuje w sałatce warzywnej oraz z gnocchi i serem parmezanem. Warto również przygotować pastę na kanapki z dodatkiem tego warzywa lub dodać do pizzy czy makaronu. Wiele pań domu wykorzystuje szpinak jako farsz do pierogów czy naleśników.
Osoby na diecie odchudzającej mogą dodać to warzywo do napojów koktajlowych. Smaczny i świeży szpinak nie powinien być pożółknięty ani zwiędły. Poza sezonem w sklepach dostępne są mrożone liście tego warzywa.
Zobacz też:
Domowe kiszone jabłka: Jak zrobić?