Tabletka na mięśniaki: Najnowsza metoda leczenia
W terapii mięśniaków najważniejsze jest ich wczesne wykrycie. Bo leczenie, dzięki nowoczesnym metodom, jest szybkie i skuteczne.
Sądzisz, że mięśniaki to niebezpieczne dla życia nowotwory i ze strachu przed nimi nie robisz badań? Taki błąd popełnia wiele kobiet. Tymczasem akurat tych nowotworów nie musimy się obawiać, bo nowoczesna medycyna znakomicie sobie z nimi radzi.
Są niezłośliwe, powstają w wyniku rozrostu komórek mięśniowych, z których zbudowana jest macica. Mają kształt kulistych guzów, mogą się pojawić w śluzówce jamy macicy, pod błoną okrywającą macicę od zewnątrz, a także na jej wewnętrznej ścianie. Jakie jest ryzyko? Mięśniaki macicy najczęściej rozwijają się między 35. a 45. rokiem życia. Jakie jest prawdopodobieństwo, że masz mięśniaki? Jeśli skończyłaś 40 lat, nie urodziłaś dziecka lub urodziłaś tylko jedno, jesteś w grupie ryzyka. Wiadomo bowiem, że im więcej dzieci ma kobieta, tym mniej jest na tego typu zmiany chorobowe narażona.
Jeśli też urodziłaś przed 25. rokiem życia, warto pomyśleć o badaniach - wczesny poród zwiększa bowiem prawdopodobieństwo pojawienia się mięśniaków. W grupie ryzyka znajdują się również kobiety mające sporą nadwagę, otyłe, oraz te, których matki zmagały się z podobnym problemem, bo skłonność do powstawania mięśniaków jest dziedziczna.
Boli albo nie
Jedynym pewnym sposobem na wykrycie tego typu zmian jest wykonanie USG przezpochwowego (transwaginalnego). Poproś więc ginekologa, by wypisał ci skierowanie na to badanie. Warto je robić profilaktycznie: po 35. roku życia - raz w roku (jeśli mamy już mięśniaki - co sześć miesięcy).
Czy można mięśniaki rozpoznać w inny sposób? Jest to trudne, ponieważ bardzo często nie dają żadnych objawów. Choć zdarza się, że mocno uprzykrzają życie, stając się powodem bolesnych stosunków i bólów w dole brzucha. Mięśniaki umiejscowione na tylnej ścianie macicy bywają przyczyną zaparć i tzw. bólu krzyża. Te zlokalizowane na przedniej ścianie uciskają często na pęcherz. Efektem może być zarówno wysiłkowe nietrzymanie moczu, jak i nawracające infekcje pęcherza i dróg moczowych.
Najbardziej charakterystyczny objaw mięśniaków to zbyt obfite i za długo trwające krwawienia miesiączkowe (we krwi miesiączkowej mogą się też pojawić skrzepy). Zdarzają się również krwawienia i plamienia między miesiączkami.
Tabletka i skalpel
Gdy mięśniaki są bardzo duże (np. mają kilkanaście centymetrów średnicy) albo gdy jest ich wiele, skutecznym sposobem leczenia jest usunięcie całej macicy (tzw. leczenie radykalne). Nie jest to jednak konieczne, gdy zmiany są niewielkie i gdy jest ich niedużo. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne robienie badań.
Wcześnie wykryte mięśniaki są zwykle małe i można je leczyć operacyjnie (np. usuwając pojedyncze zmiany albo je zamrażając) i farmakologicznie. Od niedawna jest w Polsce dostępny doustny lek zawierający octan uliprystalu. Kuracja tym specyfikiem trwa trzy miesiące, nie jest niestety refundowana przez NFZ i kosztuje od 500 zł miesięcznie. Nie jest to mało, ale dzięki tym lekom można doprowadzić do zmniejszenia się zmian (nawet bardzo dużych), w takim stopniu, że operacja usunięcia macicy nie będzie konieczna.
Regularne badania pomagają wykryć także raka szyjki macicy
- Z badań wynika, że nadal niewiele Polek wie, że rakowi szyjki macicy można zapobiegać w prosty i tani sposób - poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.
- Cytologia to jedyne badanie pozwalające na wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym w pełni uleczalnym stadium. Każda kobieta powinna to badanie wykonywać przynajmniej raz na trzy lata (ale najlepiej raz na rok).
- 13 stycznia po raz siódmy wystartowała Ogólnopolska Kampania Społeczna "Piękna, bo Zdrowa", zainicjowana przez Ogólnopolską Organizację "Kwiat Kobiecości". Jej celem jest zachęcenie kobiet do wykonywania profilaktycznych badań ginekologicznych. W tegoroczną kampanię zaangażowali się lekarze (wśród nich ginekolog prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Sawicki), znane polskie aktorki, m.in. Joanna Moro, a także Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
Lucyna Pianko