Reklama

Tęcza na talerzu

Warzywa zawierają łatwo przyswajalne witaminy, cukry, kwasy organiczne, sole mineralne oraz szereg mikro- i makroelementów. Ich naturalnym wartościom odżywczym nie dorówna żaden suplement diety.

Jedzone regularnie stanowią najskuteczniejszą profilaktykę chorób cywilizacyjnych, zapobiegają zawałowi, udarowi, a także chorobom nowotworowym. Zdrowa, zbilansowana dieta to najlepsze, co możemy zafundować sobie i swoim bliskim. Warzywa są podstawą piramidy zdrowego żywienia opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, a to jasna przesłanka, że powinny być obecne w diecie każdego człowieka. Najlepiej, by były integralną częścią każdego posiłku. Wraz z owocami powinny zaspokoić minimum połowę dziennego zapotrzebowania na pożywienie. Ważne, by zadbać o proporcje: trzy czwarte zjadanych roślin powinny stanowić właśnie warzywa, owoce zaledwie jedną czwartą.

Reklama

Właściwy wybór

Kolory warzyw, po które sięgamy najczęściej, mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Odcień warzywa świadczy o zawartości naturalnych barwników, które mogą pomóc w walce z konkretnymi chorobami. Wyróżnia się trzy zasadnicze grupy kolorystyczne warzyw: zielone, czerwone i fioletowe. 

Gram w zielone

Najsilniejszym atutem zielonych warzyw jest zawarty w nich chlorofil - nazywany zieloną krwią. To on pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn, pomagają radzić sobie z nieświeżym oddechem. Zielone warzywa obfitują w korzystną dla wzroku luteinę, witaminę C, potas oraz kwas foliowy. Są niskokaloryczne, stąd szczególnie zalecane w trakcie diety odchudzającej. Pozwalają łagodzić stany zapalne w organizmie i wspierają pracę wątroby. Stanowią doskonałą profilaktykę anemii. Najcenniejszymi przedstawicielami tej grupy są: natka pietruszki, jarmuż, sałata, kapusta włoska, brokuł, por, brukselka, szparagi i szpinak. 

Kiedy czerwone?

Ta grupa warzyw, z uwagi na bogactwo likopenu, ma pozytywny wpływ na pracę serca i całego układu krwionośnego. Likopen to silny przeciwutleniacz, który zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, a także chorób nowotworowych. Pozwala obniżyć również poziom cholesterolu we krwi. Czerwone warzywa obfitują w potas, który reguluje ciśnienie krwi i pozwala normalizować gospodarkę wodną organizmu. Karotenoidy - barwniki odpowiadające za kolor pomidorów, papryki czy marchewki mają pozytywny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry: chronią ją przed szkodliwym promieniowaniem i odpowiadają za regenerację naskórka.

Grupa fioletowa

O przynależności do tej grupy niezupełnie świadczy barwa, a zawartość w warzywie antocyjanów. Mogą one przyjmować odcienie od jasnej czerwieni aż po ciemny fiolet. Należą tu bakłażan, burak czerwony i czerwona cebula. Charakteryzuje je wyjątkowa zdolność do neutralizowania wolnych rodników, a tym samym zapobiegania przedwczesnemu starzeniu komórek i rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Mają korzystny wpływ na siatkówkę oka. Stanowią profilaktykę nadciśnienia i schorzeń układu moczowego. 

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy