Ten niedobór zauważysz gołym okiem. Organizm wysyła komunikat alarmowy
Żelazo to jeden z podstawowych pierwiastków warunkujących prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jego brak kojarzony jest przede wszystkim jako prosta droga do anemii. Co powinno nas zaalarmować? Jakie są objawy niedoboru żelaza? Nigdy nie ignoruj osłabienia, apatii, problemów z koncentracją czy wypadania włosów. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę. Nie wszystkie symptomy są oczywiste.
Zapewne wielu z nas pamięta jeszcze z lekcji biologii w szkole podstawowej, że żelazo jest składnikiem hemoglobiny i pełni kluczową rolę w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Pierwiastek bierze udział w transporcie tlenu w organizmie do wszystkich tkanek (jego niedobór grozi więc niedotleniem organizmu), a także syntezie DNA.
Mniej mówi się o tym, że żelazo jest także składnikiem mioglobiny, czyli białka umożliwiającego mięśniom pobieranie z krwi niezbędnego do pracy tlenu. Do funkcji żelaza należy też udział w syntezie neuroprzekaźników w mózgu oraz procesach związanych z magazynowaniem i przetwarzaniem energii przez komórki. Jak widać, pierwiastek potrzebny jest ciału na różnych polach, więc już na tej podstawie łatwo jest się domyślić, że niedobór żelaza może objawiać się na rozmaitych płaszczyznach.
Przeczytaj też: Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy
Ogólne osłabienie, senność, apatia — tych zjawisk nigdy nie należy bagatelizować i zrzucać winę wyłącznie na dużą liczbę obowiązków czy sezonowe przesilenie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy utrzymują się przez dłuższy czas. Starasz się prowadzić aktywny tryb życia i uwzględniać sport w swoim planie dnia, ale ostanio zauważasz, że wydolność organizmu spadła i szybciej się męczysz? To też sygnały świadczące o tym, że warto zbadać poziom żelaza w organizmie.
Do objawów niedoboru żelaza zaliczają się także:
- bóle i zawroty głowy,
- problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
- osłabienie odporności i zwiększona podatność na infekcje,
- duszności,
- ucisk w klatce piersiowej,
- kołatanie serca,
- zimne dłonie lub stopy,
- brak apetytu.
Sprawdź: Drętwieją ci ręce i wypadają włosy? Jedz, by nadrobić poważne braki
Sygnały świadczące o tym, że w organizmie brakuje żelaza, zauważysz także gołym okiem. Zmiany w wyglądzie również mogą pomóc zdiagnozować problem i być motywacją, przez którą wybierzesz się na wizytę kontrolą do lekarza.
O konieczności uzupełnienia żelaza mogą świadczyć bowiem cienie pod oczami, bladość i suchość skóry — niejednokrotnie staje się szorstka jak papier ścierny. Wypadanie i łamliwość włosów też sygnalizują niedobory. Zwróć uwagę na paznokcie. Jeśli stają się łamliwe, a na płytce zauważasz podłużne prążki — organizm chce ci coś powiedzieć i najpewniej jest to komunikat na temat niedoboru żelaza.
Dieta bogata w żelazo pomoże walczyć z ryzykiem wystąpienia niedoborów, które pogarszają kondycję i obniżają jakość życia. Jednocześnie komponowanie smacznych i różnorodnych posiłków to prawdopodobnie najprzyjemniejszy sposób na dbanie o siebie. Co ma najwięcej żelaza? Wprowadź do diety:
- podroby — zwłaszcza wątróbkę drobiową i wieprzową,
- mięso — zarówno czerwone, jak i drób,
- ryby i owoce morza — na szczególne wyróżnienie zasługują w tej kategorii sardynki,
- jaja,
- produkty zbożowe, np. kaszę gryczaną, pęczak, brązowy ryż, chleb graham,
- rośliny strączkowe, w tym groch i fasolę,
- orzechy — znajdź w jadłospisie miejsce dla laskowych i włoskich,
- suszone owoce — morele, śliwki, figi, rodzynki,
- warzywa — buraki, brokuły, pietruszkę, pora.
Weź pod uwagę, że wchłanianiu żelaza sprzyja witamina C. Kwas askorbinowy pomaga organizmowi w przyswojeniu nawet trzy razy większej ilości cennego pierwiastka. Żelazo ma jednak swoich wrogów. Znacznie zmniejsza się ilość przyswojonego składnika, jeśli łączysz go nagminnie z kawą, herbatą i produktami bogatymi w wapń.
Polecamy:
Pomoże wymieść zalegający cholesterol z organizmu. Przepis na kordiał jeżynowy
Dodaj go do owsianki, a jelita będą ci wdzięczne. Działa jak miotełka na kilogramy