Reklama

To może być pierwszy objaw Alzheimera. Naukowcy ostrzegają

Choroba Alzheimera to ciężka choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia. Dotyka głównie po 65. roku życia, jednak wiele osób w znacznie młodszym wieku zastanawia się, czy jest obarczona ryzykiem zachorowania na Alzheimera. Naukowcy z Indiana University School of Medicine zbadali, jakie objawy pojawiają się u większości pacjentów z chorobą Alzheimera przed wystąpieniem utraty pamięci.

Choroba Alzheimera często wiązana jest z obniżeniem sprawności umysłowej wynikającej z wieku. Przeważnie zapadają na nią osoby powyżej 65. roku życia, jednak medycyna zna również przypadki, gdy pierwsze objawy choroby pojawiają się znacznie wcześniej. Powoduje ona ogólne otępienie i zanik pamięci. Jej przyczyny nie są do końca znane, jednak często przy jej występowaniu wskazuje się predyspozycje genetyczne.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na Alzheimera?

Wśród czynników, które statystycznie zwiększają ryzyko zachorowania na Alzheimera, lekarze wyróżniają m.in.:

  • starszy wiek,
  • płeć żeńską,
  • cukrzycę
  • posiadanie członka rodziny z tą samą chorobą,
  • niskie wykształcenie,
  • mutacje genów powodujące rodzinną postać Alzheimera.

Reklama

Objawy neuropsychiatryczne Alzheimera przed utratą pamięci

Alzheimer w dalszym ciągu należy do chorób, które stale poddawane są badaniom. Naukowców interesują takie aspekty, jak czynniki zwiększające ryzyko zachorowania czy nieznane dotąd objawy, które mogą zwiastować wystąpienie choroby w przyszłości. Naukowcy z Indiana University School of Medicine postanowili zbadać, dlaczego objawy neuropsychiatryczne, takie jak apatia i drażliwość, pojawiają się u większości pacjentów z chorobą Alzheimera jeszcze przed wystąpieniem utraty pamięci.

Badanie to zostało prowadzone przez dr n. med. Yao-Ying Ma, adiunkta farmakologii i toksykologii. Zostało ono niedawno omówione w publikacji Molecular Psychiatry. Zespół naukowców zidentyfikował receptor w mózgu, który w modelu choroby Alzheimera prowadzi do utraty neuronów i struktury synaptycznej.

Badanie skoncentrowało się na jądrze półleżącym mózgu, którego głównym zadaniem jest aktywowanie systemu motywacji i stymulowanie do działania. Zamienia ono chęci i przypływy optymizmu w serię zachowań, które prowadzą do konkretnych działań. Dr n. med. Yao-Ying Ma powiedział, że obszar ten badano w celu zrozumienia procesów motywacyjnych i emocjonalnych. Wcześniejsze badania wykazały, że objętość jądra półleżącego, podobnie jak obszarów korowych i hipokampa w mózgu, jest zmniejszona u osób dorosłych z chorobą Alzheimera.

Choć nie jest to oczywiście reguła, to przewlekła apatia, brak chęci do działania może alarmować o ryzyku zachorowania na Alzheimera w przyszłości. 

Wspomniane objawy neuropsychiatryczne pojawiają się wcześniej niż utrata pamięci, jednak - jak mówi dr n. med. Yao-Ying Ma - w dalszym ciągu nie są znane żadne skuteczne metody leczenia. Powiedział, że badanie to zidentyfikowało receptory synaptyczne przepuszczalne dla wapnia (CP-AMPAR) w jądrze półleżącym przy występowaniu choroby Alzheimera. Receptor, który normalnie jest nieobecny w tej części mózgu, pozwala na wnikanie wapnia do neuronów. Prowadzi to do przeciążenia wapniem, co w konsekwencji powoduje rozpad jego struktury synaptycznej. Z kolei akumulacja wapnia wyzwala kaskadę zmian wewnątrzkomórkowych, które mogą być śmiertelne dla neuronu ze względu na przeciążenie wapniem.

To właśnie ta utrata synaptyczna w mózgu powoduje deficyty motywacji. Naukowiec, który przeprowadził badania, powiedział, że celowanie w te receptory w mózgu i blokowanie ich może zapobiec lub opóźnić wystąpienie objawów neuropsychiatrycznych związanych z chorobą Alzheimera, a finalnie deficytów poznawczych i utraty pamięci.

***

Zobacz również:

Pijesz kawę w drugiej połowie dnia? Mogą czekać cię przykre konsekwencje

Pierwszy przypadek H3N8 wśród ludzi. Czeka nas kolejna epidemia?

"Klasa średnia cierpi na tym najbardziej". Pętla się zaciska


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Alzheimer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy