Reklama

Triada Becka: Czym jest, co oznacza?

Triada Becka to zespół objawów charakterystycznych dla tamponady serca. Warto je znać, bo schorzenie w szybkim tempie uszkadza serce, a nawet grozi śmiercią. Polega na nagłym wzroście ciśnienia w osierdziu serca, czyli błonie, która chroni je przed urazami. Na tamponadę serca szczególnie narażone są osoby zmagające się z problemami krążenia, ale też nowotworami czy chorobami reumatologicznymi. Częstą przyczyną tego groźnego zjawiska są również urazy klatki piersiowej, np. podczas wypadku samochodowego. Triada Becka to trzy charakterystyczne objawy, które mogą ci w takiej sytuacji uratować życie. Jednym z nich jest niskie ciśnienie krwi. Sprawdź, kiedy należy wezwać karetkę pogotowia.

Czym jest tamponada serca i jakie są jej przyczyny?

Tamponada serca to zjawisko polegające na nagłym wzroście ciśnienia w worku osierdziowym serca. Celem tej błony jest ochrona serca i wspieranie jego prawidłowej pracy. W normalnych warunkach w osierdziu znajduje się niewielka ilość płynu, jednak na skutek chorób lub urazów zaczyna go gwałtownie przybywać. Prowadzi to do znacznych zaburzeń pracy serca i jest zagrożeniem dla życia.

Przyczyną wzrostu ciśnienia w osierdziu i tamponady serca mogą być choroby reumatologiczne, układu krążenia (np. stan po zawale), nowotwory i obniżenie odporności, a także poważne urazy klatki piersiowej (np. silny ucisk spowodowany wypadkiem samochodowym, rany postrzałowe). Warto wiedzieć, że tamponada może się rozwinąć w ciągu kilkudziesięciu godzin, ale też kilku minut. W tym ostatnim przypadku brak szybkiej reakcji często kończy się śmiercią pacjenta.

Reklama

Triada Becka – charakterystyczne objawy tamponady serca

Najbardziej charakterystyczne objawy tamponady serca to tzw. triada Becka. Pierwszy to hipotensja, czyli zbyt niskie ciśnienie skurczowe krwi (poniżej 90/60 mm Hg) spowodowane słabszym napływem krwi do mięśnia sercowego. Drugi symptom to nadmierne wypełnienie żył szyjnych, co sugeruje zastój krwi w układzie żylnym. Objaw ten można zobaczyć głównie w okolicy obojczyków – znajdujące się tam żyły są zazwyczaj niewidoczne, ale widać je wtedy bardzo wyraźnie. Można je też z łatwością wyczuć pod palcami. Ostatnim symptomem zaliczanym do triady Becka są stłumione tony serca, co bardzo łatwo wykryć podczas badania stetoskopem. Przy tamponadzie skurcze serca są zagłuszane przez wypełnione płynem osierdzie. Jeśli zaobserwujemy triadę Becka (lub nawet pojedynczy symptom), należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. Warto wiedzieć, że o tamponadzie serca mogą też świadczyć inne objawy.

Inne objawy tamponady serca

Tamponadzie serca mogą też towarzyszyć symptomy charakterystyczne dla choroby wieńcowej. Zalicza się do nich przede wszystkim duszności i zmęczenie nasilające się nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego, ból i ucisk w klatce piersiowej, kaszel i przyspieszoną akcję serca. W skrajnych przypadkach dochodzi też do nagłego zatrzymania krążenia.

Triada Becka – diagnostyka i leczenie

Warto wiedzieć, że triada Becka występuje u niewielu pacjentów – przeważnie pojawia się jeden lub dwa objawy wchodzące w jej skład. Dlatego diagnostyka choroby bywa utrudniona. Niezbędne jest wykonanie elektrokardiografii, echokardiografii i rentgena klatki piersiowej.

Tamponada serca wymaga też błyskawicznej interwencji lekarza. Konieczne jest nakłucie worka osierdziowego i odciągnięcie nadmiaru zgromadzonego w nim płynu. Dzięki temu praca serca może wrócić do normy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy