Reklama

Trudne rozstanie z ukochaną nianią

Nasza 3-letnia Ania była bardzo związana ze swoją nianią. Traktowała ją jak babcię. Niestety, niania wyjeżdża za granicę do własnych wnucząt. Jak pomóc córce pogodzić się z rozstaniem? Boję się też, czy mała zaakceptuje nową opiekunkę. Co powinnam zrobić?

- Proszę szczerze porozmawiać z córeczką i powiedzieć jej, że niania nie będzie się nią już zajmować, ale że w żadnym wypadku to nie jest jej wina. Tak po prostu czasami w życiu bywa. Ania może przeżywać w tej sytuacji stres, okazywać frustrację, płakać albo obrażać się - to zupełnie naturalne. Dziewczynka potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nieobecności opiekunki, z którą do tej pory spędzała długie godziny.

- Aby pomóc małej w przeżyciu tych trudnych emocji, proszę być przy niej, okazać zrozumienie, mówiąc: "Wiem, że jest ci smutno, ale pamiętaj, że my będziemy przy tobie zawsze". Warto pomyśleć o zorganizowaniu stopniowego "odchodzenia" niani. Niech spędza z dziewczynką coraz mniej czasu i - jeśli to możliwe - pozna córeczkę ze swoją następczynią. Nowa niania powinna rozpocząć zastępowanie poprzedniczki również stopniowo. Dziecku łatwiej będzie pogodzić się ze zmianą.

Reklama

Porady udzieliła: Aleksandra Godlewska, psycholog dziecięcy z wieloletnim doświadczeniem.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | opiekunka | rozstanie | psychologia dziecięca | ekspert | więź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama