Reklama

Trzustka: Jak oczyścić ją w naturalny sposób?

Trzustka to narząd, o którym dość często zapominamy. Odpowiada między innymi za produkcję hormonów oraz enzymów trawiennych niezbędnych w procesie przemian tłuszczów, białek i węglowodanów. Chora trzustka początkowo może nie dawać jawnych objawów. Warto jednak zadbać o ten gruczoł, ponieważ jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Jak zregenerować trzustkę i oczyścić ją z toksyn? Oto 5 naturalnych sposobów!

Trzustka - czym jest i co na nią wpływa?

Trzustka to mały, ale niezwykle istotny narząd w naszym organizmie. Znajduje się w górnej części jamy brzusznej, pomiędzy kręgosłupem a żołądkiem i stanowi jedynie 0,1 proc. masy ciała. Trzustka spełnia dwie podstawowe funkcje: wewnątrz- i zewnątrzwydzielniczą. Funkcja wewnątrzwydzielnicza, inaczej endokrynna, polega na produkcji hormonów, głównie insuliny i glukagonu, które odpowiadają za regulację poziomu cukru we krwi. Część zewnątrzwydzielnicza trzustki jest z kolei czynnością przewodu pokarmowego - organ ten produkuje enzymy umożliwiające trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów.    

Reklama

Niestety problemy z trzustką stają się coraz powszechniejsze. Nagromadzenie toksyn w organizmie sprawia, że nie może pracować prawidłowo. Choroby trzustki mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Zaburzenie produkcji enzymów trawiennych, mogą wywoływać szereg dolegliwości żołądkowych, które objawiają się wymiotami, biegunką, gorączką i bólem brzucha. Często powikłaniami przewlekłego zapalenia są rak trzustki i cukrzyca. 

Czynnikami zwiększającymi ryzyko chorób trzustki są m.in.: nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz dieta obfitująca w tłuste i smażone potrawy. Nie wiesz, jak dbać o trzustkę, żeby zapobiec poważnym jej schorzeniom? Poznaj naturalne sposoby na oczyszczenie tego narządu ze złogów i toksyn! 

Naturalny sposób na oczyszczenie trzustki #1: Zielona herbata

Zielona herbata jest nieocenionym źródłem antyoksydantów. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Baltimore wynika, że regularne picie tego napoju wzmacnia zdrowie trzustki, a także pomaga ją chronić przed możliwym wystąpieniem nowotworu. Sekret tkwi w zawartości galusanu epigallokatechiny (EGCG), czyli składnika, który jest odpowiedzialny za niszczenie komórek nowotworowych. 

Zielona herbata zawiera dużą ilość cennych witamin takich jak C, P, A, E, K, witaminy z grupy B, a także mikro i makroelementy, m.in. fluor, żelazo, wapń, potas i cynk. Jest to napój, który świetnie działa na podrażnienie trzustki - nie tylko pomoże zwalczyć stany zapalne, lecz także poprawi funkcjonowanie organu, dzięki wysokiej zawartości katechinów. Z tego powodu zaleca się pić minimum jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie. 

Czytaj również: Lecznicze napoje na pasożyty jelit

Naturalny sposób na oczyszczenie trzustki #2: Napar z ostropestu plamistego

Ostropest plamisty uznawany jest za jedną z najważniejszych roślin o właściwościach leczniczych. Działa nie tylko przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, lecz także pomaga w oczyszczeniu całego organizmu. Ostropest zawiera sylimarynę, czyli flawonolignan, który jest pomocny w oczyszczaniu z toksyn zarówno trzustki, jak i wątroby.  

Przygotowanie naparu z ostropestu plamistego jest bardzo proste. Wystarczy do wrzącej wody wrzucić jedną łyżeczkę nasion i poczekać na zaparzenie. Tak przygotowany napar zaleca się pić po każdym posiłku, przez minimum 2 tygodnie. 

Sprawdź także: Woda z cytryną na czczo. Dlaczego warto ją pić?

Naturalny sposób na oczyszczenie trzustki #3: Napar z rozmarynu i szałwii

Aromatyczny napar z rozmarynu i szałwii wspomaga pracę trzustki. Rozmaryn ma właściwości przeciwzapalne, a także pomaga usunąć toksyny nagromadzone w trzustce. Liście szałwii z kolei zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, naturalny antybiotyk salwin oraz inne witaminy, które pobudzają wydzielanie enzymów i hormonów przez trzustkę. Ponadto ten ziołowy napój nie tylko działa ochronnie na narządy wewnętrzne, ale także pomaga w zrelaksowaniu mięśni i przyczynia się do dobrego snu.   

Napar z rozmarynu i szałwii z łatwością można przygotować w domu. Wystarczy jedną gałązkę rozmarynu i pięć liści szałwii wrzucić do wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie odstawiamy, czekamy, aż się zaparzy i wystygnie. Napar pijemy z niewielką ilością miodu. Napój zaleca się przyjmować raz dziennie, po kolacji. 

Naturalny sposób na oczyszczenie trzustki #4: Napar z ziela babki lancetowatej i lukrecji

Połączenie tych dwóch roślin leczniczych działa pozytywnie na funkcjonowanie trzustki. Dzięki zawartości molekuły, która reguluje stężenie glukozy we krwi, korzeń lukrecji jest silnym środkiem przeciwzapalnym, może zmniejszyć ból i obrzęk. Babka lancetowata z kolei wykazuje właściwości lecznicze, które pomagają w walce z toksynami w trzustce

Do przygotowania ziołowego naparu potrzebujemy kilku korzeni lukrecji, łyżki babki lancetowatej oraz szklankę wody. Mieszankę ziół zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą. Tak przygotowany napój pijemy po jednym z posiłków. 

Napar z ziela babki lancetowatej i lukrecji pomoże oczyścić trzustkę z zalegających w niej toksyn, a także działa na nią ochronnie.

Naturalny sposób na oczyszczenie trzustki #5: Napój z imbiru i mniszku lekarskiego

Ten detoksykujący napój świetnie nadaje się do regeneracji i poprawy funkcjonowania trzustki. Imbir ma szerokie zastosowanie w medycynie tradycyjnej, ponieważ wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwbakteryjne. Ostatnio naukowcy odkryli, że związki fenolowe obecne w tej przyprawie mają właściwości antynowotworowe. 

Picie napoju z imbiru i mniszku lekarskiego pomaga regulować procesy zapalne, minimalizuje negatywne skutki wolnych rodników i zmniejsza tym samym możliwość zachorowania na choroby nowotworowe. 

Do przygotowania napoju łyżeczkę startego kłącza imbiru i łyżkę mniszka lekarskiego zalewami dwoma szklankami gorącej wody w garnku. Gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Następnie wyłączamy ogień, przykrywamy garnek pokrywką i pozostawiamy do ostudzenia. Napój z imbiru i mniszku lekarskiego pijemy rano przed śniadaniem i ponownie w ciągu dnia. Kurację prowadzimy przez 15 kolejnych dni, robimy 15-dniową przerwę, a następnie znowu kontynuujemy.  

Czytaj również: Dlaczego warto jeść makrelę?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trzustka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy