Trzy sposoby na naturalne wsparcie wątroby
Wątroba nie może boleć, bo nie ma unerwienia czuciowego. Skąd w takim razie dyskomfort, który odczuwamy z prawej strony pod żebrami – najczęściej po alkoholu, albo tłustym, obfitym posiłku? Przeciążona wątroba może się powiększyć i uciskać błonę surowiczą. Dolegliwości bólowe mogą też pochodzić z dróg żółciowych.
Wątroba jest największym narządem układu pokarmowego i jednocześnie całego organizmu. Ma tak wiele funkcji w ludzkim organizmie, że potocznie bywa nazywana fabryką.
Nawet kiedy odpoczywamy nasz wewnętrzny konglomerat działa na pełnych obrotach produkując między innymi żółć, odsączając, oczyszczając, filtrując, magazynując niektóre witaminy, czy regulując na przykład poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Wątroba neutralizuje także substancje toksyczne, które dostają się do organizmu często bez naszej wiedzy. Odpowiada nawet za utrzymanie stałej temperatury ciała.
Z uwagi na szeroki zakres funkcji wątroba jest notorycznie narażona na uszkodzenia: pasożyty, zatrucia czy infekcje wirusowe. Musi sobie radzić z toksynami zawartymi w pokarmie, wodzie, nikotynie, alkoholu i rzecz jasna lekach hepatotoksycznych.
Jej największy atut to zdolność regeneracji. Jak wszystko, nawet wątroba ma jednak kres swoich możliwości. Notoryczne nadużywanie jej aktywności doprowadzi w końcu do poważnych schorzeń.
Jak wesprzeć wątrobę?
Oprócz diety, konieczne dla poprawy jej funkcji okazują się rośliny zawierające związki regenerujące komórki i chroniące przed szkodliwymi substancjami. Świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do jadłospisu karczocha. Nie czekajmy na dolegliwości. Karczoch to wyśmienita profilaktyka. Jego liście obfitują między innymi w glikozydy fenylowe i flawonoidy, które działają nie tylko ochronnie, ale też aktywnie regenerują zniszczone komórki wątroby.
Warzywo z powodzeniem włączmy do menu solo, albo jako dodatek do pożywnych sałatek . Przy poważnych dolegliwościach - zastosujmy odwar z liści karczocha. W tym celu użyjmy rozdrobnionych i wysuszonych liści. Wystarczy dwie łyżki zalać szklanką gorącej wody i podgrzewać około kwadransa - doprowadzając do wrzenia. Zaleca się wypijanie szklanki płynu dwa razy w ciągu doby.
Podobnie jak karczoch działanie zarówno ochronne, jak i regeneracyjne względem komórek wątroby wykazuje owoc ostropestu plamistego. Korzystnie wpływa na wątrobę po zatruciu alkoholowym, długotrwałym przyjmowaniu leków psychotropowych i hepatotoksycznych, a także w ciężkich zatruciach toksynami z muchomorów.
Trzeci sposób na wsparcie naszej wewnętrznej fabryki to kwiatostan kocanki piaskowej. Napar z kwiatostanów działa przeciwskurczowo na niektóre odcinki przewodu pokarmowego, ma właściwości żółciotwórcze oraz żółciopędne. Jego działanie jest tak skuteczne, że pozwala zachować funkcjonowanie wątroby nawet w przewlekłych stanach zapalnych narządu. Dobrze wiedzieć po co sięgnąć. Szkoda, że większość z nas musi zrujnować swoje zdrowie, żeby zacząć cenić jego wartość.
Ewa Koza, mamsmak.com