Trzy złote zasady, gdy kręci ci się w głowie
Jeśli często ci się to przytrafia, powinnaś zgłosić się do lekarza rodzinnego. Trzeba ustalić przyczynę powtarzania się nieprzyjemnego uczucia wirowania otoczenia. A już teraz dowiedz się, co może je złagodzić.
Według badań co piąta osoba w wieku 18-64 lata miewa zawroty głowy. Główni winowajcy to: przemęczenie, zła dieta, zwyrodnienia szyi.
Postaraj się usiąść, a dodatkowo:
1. Zjedz coś słodkiego, choćby łyżeczkę cukru. Zrób tak, jeśli drżą ci też ręce i masz spoconą, zimną skórę. Takie objawy świadczą bowiem o niskim poziomie glukozy we krwi. Możesz być na niego narażona, gdy np. nic rano nie jesz, stosujesz głodówki.
2. Napij się wody i sięgnij po krakersa. A najlepiej, jeśli czujesz się na siłach, przygotuj sobie domowy płyn nawadniający - do 1 szklanki niegazowanej wody dodaj 1/4 łyżeczki soli i 2 łyżeczki miodu naturalnego oraz 1/2 łyżeczki soku z cytryny. To powinno ci pomóc, jeśli przed pojawieniem się zawrotów głowy wysilałaś się fizycznie (zwłaszcza na słońcu), a do tego bolała cię głowa. Mogłaś wypocić elektrolity i się odwodnić.
3. Staraj się utrzymywać głowę w jednej linii z plecami. Ta pozycja jest zbawienna, gdy przyczyna dolegliwości tkwi w zwyrodnieniach kręgosłupa szyjnego. Ogranicza nacisk kręgów na tętnice doprowadzające krew do mózgu.
Esktrarada: Wąchaj cytrynę lub pomarańczę. Według specjalistów aromaterapii, ich zapach działa leczniczo przy zawrotach i bólach głowy oraz omdleniach.
Uciskaj i odzyskuj równowagę
Zgodnie z zaleceniami ekspertów akupresury, przy tego typu dolegliwościach trzeba uciskać odpowiedni punkt na ciele. Kciukiem i palcem wskazującym prawej dłoni chwyć za mały palec lewej i uciskaj miejsce przy paznokciu (na zdjęciu zaznaczone kółkiem). Po ok. 30 sekundach powinnaś poczuć się lepiej.