Trzy zupy, które ulżą, gdy dokuczają zatoki
Gorące posiłki z dodatkiem ostrych przypraw pomagają oczyścić zatkany nos. Sprawiają, że znowu można swobodnie oddychać, mijają pobolewanie i ucisk.
Gdy katar trwa kilka tygodni, staje się gęsty, utrudnia oddychanie przez nos i powoduje ból głowy, to sygnał, że przeziębienie przeszło w zapalenie zatok. A to oznacza, że produkowana przez błonę śluzową nosa i zatok wydzielina nie może z nich wypłynąć. Rozpiera je, powoduje ucisk i ból głowy.
Aby wyleczyć chorobę, konieczna będzie wizyta u lekarza, ale dolegliwości możemy łagodzić też sami, np. jedząc gorące, parujące, pikantne zupy. Mocno przyprawione, rozrzedzą wydzielinę, odblokują zatkany nos i przyniosą doraźną, ale znaczną ulgę. Zupy najlepiej jeść małymi porcjami, np. po 200 ml (kubek), nawet 2-3 razy dziennie.
Marchewkowa z imbirem
Jak działa: Zawarte w imbirze aktywne biologicznie substancje pomogą powstrzymać stan zapalny i ułatwią udrożnienie nosa.
Przepis na zupę: 4 marchewki i 2 pietruszki oczyszczamy, kroimy w plasterki. 1 cebulę obieramy, siekamy. Na 2 łyżkach masła klarowanego podsmażamy cebulę, potem marchewki oraz 2 pietruszki. Dodajemy 1 łyżkę świeżo startego kłącza imbiru i 300 ml gorącego bulionu. Gotujemy, aż warzywa zmiękną. Miksujemy, solimy.
Gulaszowa z papryką
Jak działa: Kapsaicyna zawarta w papryczce chili ma działanie antybakteryjne i silnie rozgrzewające. Pozwoli zmniejszyć obrzęk błon śluzowych nosa i zatok.
Przepis na zupę: 1 paprykę i 4 obrane ziemniaki kroimy. Tniemy w kostkę 20 dag wołowiny, smażymy na 1 łyżce oleju. Doprawiamy ostrą papryką. 1 obraną cebulę i 1 papryczkę chili siekamy, dodajemy do mięsa, rumienimy. Dodajemy warzywa, pomidory (z puszki), 4 szkl. wody, solimy. Gotujemy 30 min.
Meksykańska z pieprzem
Jak działa: Pieprz ma silnie drażniący zapach, który pomoże rozrzedzić wydzielinę i sprawi, że łatwiej będzie ją wydmuchać.
Przepis na zupę: 2 ząbki czosnku i 1 cebulę obieramy, siekamy, smażymy na 1 łyżce oleju. Dodajemy 40 dag mięsa mielonego, rumienimy. Przekładamy do garnka, wlewamy 4 szkl. bulionu. Gotujemy. Dokładamy przecier pomidorowy, po 5 łyżek czerwonej fasoli i kukurydzy (z puszki). Doprawiamy ostrą papryką, solą i pieprzem.