Uchronią cię przed rakiem
Zdaniem specjalistów tylko 5 do 10 proc. nowotworów jest uwarunkowanych genetycznie, w pozostałych przypadkach sami przez lata "pracujemy" na raka.
Odpowiednia dieta, kontrolowanie wagi ciała i ruch na pewno nie zaszkodzą, a mogą uchronić przed nowotworem. Podpowiemy ci, jakie produkty, zdaniem dietetyków, warto włączyć do menu, by zminimalizować ryzyko choroby.
Zielona herbata - zawiera pięciokrotnie więcej substancji antyrakowych niż czarna. Udowodniono, że składnik zielonej herbaty EGCG ( galusan epigalokatechiny) zapobiega wzrostowi komórek nowotworowych. Picie minimum dwóch filiżanek dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów lub obniżyć poziom już istniejących komórek nowotworowych.
Pomidory - pod każdą postacią są dobre, jednak - zdaniem naukowców - najlepiej działają przetworzone, w postaci soków lub koncentratów. Zawarty w nich likopen ma silne działanie przeciwutleniające, izraelscy uczeni odkryli, że likopen w dużej mierze hamuje raka płuc, piersi oraz szyjki macicy. Zapobiega także nowotworom skóry i prostaty - mężczyźni, w których menu znalazło się 10 pomidorów tygodniowo, są o 45 proc. mniej narażeni na ryzyko nowotworów prostaty.
Brokuły - zawierają flawonoidy i fitoestrogeny hamujące enzymy, które pomagają usuwać z organizmu szkodliwe kancerogeny a także mogą zapobiegać rozwojowi komórek przedrakowych. Cenne właściwości brokułów niszczy wysoka temperatura, staraj się więc jak najkrócej je gotować, najlepiej na parze.
Czosnek - lecznicze właściwości czosnku znane są od dawna, zawarte w nim fitoncydy działają jak naturalne antybiotyki. Okazuje się jednak, że czosnek może być także skuteczną bronią w walce z nowotworem piersi, jelita i prostaty. Niestety, takie działanie ma tylko świeży.
Kurkuma - to tradycyjna przyprawa kuchni indyjskiej, składnik curry. Zawarta w niej kurkumina zmniejsza ryzyko raka piersi, okrężnicy, płuc i prostaty. Substancja nadająca potrawom żółty kolor ma również silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, zmusza komórki rakowe do samozniszczenia.
Gorzka czekolada - zawierająca powyżej 70 proc. kakao jest źródłem antocyjanów i plifenoli - tabliczka czekolady zawiera tyle samo dobroczynnie działających substancji, co filiżanka zielonej herbaty. Jednak w przypadku czekolady należy się ograniczać, ponieważ zawiera cukier, którego nadmierne spożycie prowadzi do otyłości a ta z kolei zwiększa ryzyko nowotworów.
Dieta to nie wszystko, ale na pewno nie zaszkodzi. Warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i zadbać, by w codziennej diecie nie zabrakło dobroczynnie działających składników. Trzeba także pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią "prawdziwych" substancji zawartych w dobrze skomponowanym menu. Specjaliści radzą, by jeść mniejsze porcje ale częściej, urozmaicać jadłospis, no i jak najwięcej się ruszać, choćby to miał być spacer.
AP