Reklama

Udar mózgu – jak go rozpoznać?

Udar mózgu najczęściej spotyka osoby po 65. roku życia, ale analiza wszystkich zdiagnozowanych przypadków pokazuje, że aż 10% wszystkich udarów przytrafia się osobom poniżej 45 lat. Nie należy więc tracić czujności i uważnie obserwować swój organizm oraz wsłuchiwać się w to, co chce nam powiedzieć. Dzięki temu możemy zyskać na czasie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepełnosprawności ruchowej lub mentalnej, które są częstą konsekwencją udaru. Kiedy powinniśmy zadzwonić po pomoc?

Czujesz się słaby i odczuwasz jednostronny ból

Nagły spadek energii i ból pojawiający się z jednej strony ciała to jeden z objawów udaru. Ból najczęściej dotyczy kończyny dolnej lub górnej oraz mięśni twarzy. Pacjenci często opisują go jako promieniujące drętwienie utrudniające swobodne poruszanie się.

Masz problemy z mówieniem i rozumieniem

Jednym z objawów udaru jest nagłe zaburzenie zdolności mowy. Chory mówi niewyraźnie, ale może też nie rozumieć, co się do niego mówi. Ma problem z nazwaniem podstawowych przedmiotów i zrozumieniem prostych informacji. Objaw ten często jest lekceważony, ponieważ niemożność przypomnienia sobie kilku słów często zwalamy na zmęczenie lub chwilową dezorientację. Każdy jednak doskonale zna swoje ciało i możliwości swojego umysłu, dlatego kiedy pojawiają się nawet drobne problemy z mówieniem lub rozumieniem, należy udać się do lekarza, by nie doprowadzić do afazji, czyli utraty zdolności mowy, która jest najczęstszym skutkiem udaru mózgu.

Reklama

Cierpisz z powodu silnego bólu głowy

Ból głowy najczęściej informuje o udarze krwotocznym, który stanowi jedynie 15% przypadków choroby. Spowodowany jest pęknięciem ściany tętnicy wewnątrzmózgowej, którego przyczyną może być tętniak lub zmiany w ścianie naczynia, najczęściej związane z nadciśnieniem. Pojawienie się silnego bólu głowy, któremu towarzyszy zaburzenie świadomości powinno zapalić czerwoną lampkę w naszej głowie i zmotywować do szybkiego wezwania pomocy.

Masz problemy z widzeniem

Zaburzenie widzenia jest zazwyczaj jednostronne i objawia się niedowidzeniem połowicznym, co oznacza, że chory dostrzega tylko lewą lub prawą stronę pola widzenia. Przyczyną zaburzenia widzenia nie jest uszkodzenie nerwu wzrokowego czy gałki ocznej, ale mózgu, który nie jest w stanie prawidłowo odbierać informacji.

Sygnały informujące o udarze mózgu mogą występować pojedynczo. Nie jest regułą, że chory doświadcza wszystkich objawów w tym samym czasie. Dlatego zaobserwowanie chociaż jednego z nich powinno skłonić nas do wezwania pomocy, która jest najskuteczniejsza, kiedy udzielona jest do 3 godzin od pojawienia się objawów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama