Ustalono, które owoce i warzywa są przesiąknięte pestycydami. Lista jest długa
Najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zawiera listę najbardziej skażonych pestycydami owoców i warzyw. Specjaliście ds. żywienia są zdania, że mimo iż te związki kojarzą się z trującymi substancjami, w małych ilościach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Warto jednak wiedzieć, jakich owoców powinno być nieco mniej w codziennej diecie oraz jak usunąć pozostałości pestycydów z powierzchni owoców i warzyw.
Pestycydy to chemiczne środki ochrony roślin, które spożywane w niewielkich ilościach nie zagrażają zdrowiu człowieka. Ich kumulacja w organizmie przynosi jednak wiele niekorzystnych skutków. Gromadzenie się chemikaliów w przewodzie pokarmowym może z biegiem czasu powodować:
- niektóre nowotwory
- sprawiać problemy z utrzymaniem i prawidłowym rozwojem ciąży
- zaburzać rozwój u dzieci
- wpływać na zaburzenia układu rozrodczego, hormonalnego, odpornościowego i centralnego nerwowego
Światowa Organizacja Zdrowia podaje z kolei, że pestycydy są potencjalnie toksyczne dla innych organizmów, w tym ludzi, dlatego podczas spożywania produktów będących ich źródłem należy zachować szczególną ostrożność. Niekiedy mogą być nawet przyczyną śmierci w wyniku zatrucia. Niektóre starsze, niedopracowane w składzie pestycydy często bowiem latami zalegają w glebie oraz wodzie.
Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, ślady pestycydów znajdują się w połowie dostępnych w Polsce produktów żywnościowych, dlatego ciężko jest zupełnie wyeliminować je z diety. Warto jednak wiedzieć, które owoce i warzywa są nimi w największym stopniu skażone i wybierać je rzadziej.
Czytaj również: Pestycydy na owocach i warzywach. Jak się ich szybko pozbyć?
Na podstawie wyników badań przeprowadzone w Polsce przez Państwową Inspekcję Sanitarną w ramach urzędowej kontroli i monitoringu żywności wyodrębniono kilka gatunków warzyw i owoców najbardziej zanieczyszczonych pestycydami. Na liście znalazły się:
- papryka (słodka i ostra)
- jarmuż
- szpinak
- pomidor
- seler
Jeśli chodzi o owoce, to podaje się, że te w największym stopniu skażone to:
- winogrona
- truskawki
- gruszki
- maliny
- grejpfruty
- pomarańcze
- jabłka
- brzoskwinie
- nektarynki
Aby mieć pewność, że znaczna część pozostałości pestycydów przed konsumpcją została z owoców i warzyw usunięta, należy przede wszystkim dokładnie je myć. Tyczy się to również tych, które wymagają obrania ze skórki.
Czynność tę należy wykonywać pod bieżącą, ciepłą wodą. Trzeba jednak wiedzieć, że niektóre chemiczne środki ochrony roślin są hydrofobowe, czyli nierozpuszczalne w wodzie - wówczas ich tradycyjne mycie nie przyniesie zamierzonego celu. Warto więc używać wody z dodatkiem sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Taka mieszanka z pewnością pomoże zniwelować większość pozostałości chemicznych pestycydów z owoców i warzyw.