Ustalono, o jakiej porze brać magnez. Unikniesz poważnych niedoborów
Kiedy czujemy drganie powieki, od razu myślimy o tym, że brakuje nam magnezu. Bywa nazywany „pierwiastkiem życia”, a jego niedobory mogą mieć poważne konsekwencje. W aptekach bez trudu znajdziemy suplementy, które mają pomóc w uzupełnieniu ważnego składnika. Nie można jednak pochodzić do tego beztrosko. Znaczenie ma nie tylko dawkowanie, ale też pora. Kiedy brać magnez – rano czy wieczorem? Wyjaśniamy.
Oczywistym sposobem dostarczania ciału tego pierwiastka są posiłki. W jadłospisie nie powinno brakować produktów bogatych w magnez. Niestety, w przypadku źle zbilansowanej i mało różnorodnej diety łatwo o niedobory. Fakt, że na naszych stołach pojawia się także żywność wysokoprzetworzona (czyli poddana daleko idącej obróbce przemysłowej i "wzbogacana" konserwantami, cukrem czy polepszaczami smaku) również nie poprawia sytuacji.
Jakie są objawy niedoboru magnezu? Do najczęściej występujących należą:
- drganie powiek,
- skurcze mięśni (wiele osób skarży się na te dolegliwości zwłaszcza w okolicach łydek),
- mrowienie kończyn,
- kołatanie i zaburzenia rytmu serca,
- uczucie notorycznego zmęczenia oraz zaburzenia snu,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- rozdrażnienie,
- uczucie przygnębienia,
- stany lękowe i depresyjne,
- zawroty i bóle głowy,
- nadciśnienie tętnicze,
- podatność na infekcje,
- wypadanie włosów i łamliwość paznokci.
Sprawdź: Pijesz kawę na czczo? Wyniki badań są jednoznaczne. Jest konkretna odpowiedź dla kawoszy
Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłej osoby wynosi od 300 do 400 mg. W przypadku kobiet wynosi ono 320 mg, u mężczyzn wartość ta rośnie do 420 mg. Wiele zależy też od trybu życia. Zapotrzebowanie na magnez wzrasta u osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport. Większych ilości cennego pierwiastka potrzebują także kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Jeśli zauważasz u siebie przynajmniej część wspomnianych symptomów, weź pod uwagę suplementowanie magnezu. W tej sprawie zawsze warto poradzić się lekarza, lecz pewnych spraw musisz dopilnować samodzielnie.
Chodzi przede wszystkim o regularność. Wyznacz stałą porę przyjmowania suplementacji, aby kolejne dawki były dostarczane ciału w równych odstępach czasu. Nie tylko łatwiej będzie w ten sposób wyrobić w sobie nawyk, ale przede wszystkim szybciej zauważysz pożądane efekty. Postaraj się mieć opakowanie na widoku, a jeśli masz problem z regularnością, ustaw przypomnienie w telefonie.
Istnieją badania, które wskazują na to, że odpowiednią porą jest wieczór. Dzięki temu działanie suplementacji najłatwiej jest zauważyć na podstawie poprawy jakości snu. Jednak najważniejszą zasadą jest to, aby magnez przyjmować godzinę lub maksymalnie dwie po jedzeniu. Najlepiej, aby był to posiłek bogaty w białko. Tworzy ono w jelitach kwaśne środowisko, które sprzyja wchłanianiu magnezu.
Niektóre leki zaleca się przyjmować na pusty żołądek lub z zachowaniem kilkugodzinnej przerwy od ostatniego posiłku. Zasada ta nie dotyczy suplementów z magnezem. Branie ich na czczo może prowadzić do problemów żołądkowych - zwłaszcza biegunek, nudności i wymiotów.
Polecamy: Boli tylko z jednej strony głowy? To sygnał alarmowy od organizmu