Walka z otyłością u dzieci
Lekarze powinni regularnie sprawdzać, czy dziecko jest zbyt otyłe, poczynając od 6. roku życia – zalecają na łamach pisma „JAMA” eksperci U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF), panelu doradczego rządu USA.
Według jednego z ekspertów, dr Davida Grossmana z Kaiser Permanente Washington Research Institute w Seattle chodzi o to, żeby jak najwcześniej wychwycić dzieci zagrożone otyłością lub już otyłe i poddać je programowi edukacyjnemu zmiany stylu życia.
Z danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie wynika, że w Stanach Zjednoczonych 17 proc. dzieci jest otyłych i ten odsetek w ostatnich latach się nie zmienia. Nadal jednak przybywa otyłych dzieci w niektórych grupach społecznych, szczególnie wśród Afroamerykanów oraz Latynosów.
Według CDC, u dziecka stwierdza się otyłość, kiedy jego masa ciała mierzona przez wskaźnik BMI (masa ciała w kilogramach podzielona przez kwadrat wzrostu w metrach - kg/m2) przekracza 95 centyli.
BMI zmienia się w miarę wzrastania dziecka, dlatego wskaźnik ten należy interpretować posługując się siatkami centylowymi. Przykładowo 12-latek o BMI 25 kg/m2 ma jedynie nadwagę (jego BMI jest powyżej 90 centyli), natomiast chłopiec w tym samym wieku z BMI 27 kg/m2 jest już otyły (jego BMI przekracza 95 centyli).
Dr Grossman twierdzi, że otyłe dziecko i jego rodzice powinni zostać włączeni do programu intensywnego zarządzania masą ciała. Polega on na cyklu trwających co najmniej 26 godzin szkoleń edukacyjnych, które można odbyć w okresie od 2. do 12. miesięcy. Pozwala on zmienić styl życia dziecka i całej rodziny, żeby uchronić malucha przed otyłością w wieku dorosłym.
Dr. Stephen Cook z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku podkreśla, że otyłość jest chorobą przewlekłą. Nie trzeba jej wyleczyć, ale należy ją kontrolować.
PAP Nauka