Reklama

Wawrzyn szlachetny, czyli liść laurowy na odchudzanie, artretyzm i nie tylko

Wawrzyn szlachetny, znany powszechnie pod nazwą liść laurowy, skrywa w sobie wiele nietuzinkowych właściwości. Potrafi nie tylko doskonale wzbogacić smak rozmaitych zup czy sosów, ale też skutecznie oczyścić organizm z toksyn, wspomóc odchudzanie i złagodzić dolegliwości towarzyszące bólom stawów czy cukrzycy. Ponadto pozyskiwany z niego olej wyjątkowo dobroczynnie wpływa na naszą skórę i włosy, wspomagając terapię skóry trądzikowej i zapobiegając łysieniu. Dowiedzmy się o leczniczych właściwościach wawrzynu szlachetnego co nieco więcej.

Wawrzyn szlachetny: Co nieco o roślinie

Wawrzyn szlachetny (liść laurowy) to roślina, która naturalnie występuje na trzech kontynentach. Poza Europą można go spotkać między innymi w północnej Afryce oraz na zachodzie Azji. W starożytności to właśnie z jego liści tworzono słynne wieńce, którymi zdobiono głowy władców oraz - oczywiście -zwycięzców igrzysk olimpijskich. Przed wiekami przypisywano mu też magiczne zdolności. Ponoć stanowi rodzaj talizmanu, który chroni ludzi przed różnego rodzaju nieszczęściami. Ile w tym prawdy orzec trudno. Faktem jest natomiast, że popularny liść laurowy wykazuje szereg leczniczych właściwości i pewnie między innymi dlatego od wieków jest wykorzystywany w medycynie naturalnej.

Reklama

Napar z liści laurowych a odchudzanie

Sporządzany na bazie liści laurowych napar wykazuje doskonałe właściwości detoksykujące - skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga pracę wątroby i układu moczowego oraz perfekcyjnie wspomaga odchudzanie. W jaki sposób? Wawrzyn szlachetny naturalnie zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, a tym samym skutecznie stymuluje pracę jelit oraz całego układu pokarmowego oraz trawiennego, wspierając metabolizm.

Napar z wawrzynu lekarskiego a skóra

To oczywiście nie jest jedyna zaleta picia naparu na bazie wawrzynu szlachetnego. Posiada on też doskonałe zdolności pielęgnacyjne. Perfekcyjnie tonizuje skórę, łagodzi stany zapalne oraz wspiera terapię cery trądzikowej oraz włosów ze skłonnością do łupieżu oraz nadmiernego wypadania.

Liść laurowy a reumatyzm i artretyzm

Rozgrzewające, oczyszczające i napotne właściwości sprawiają, że wawrzyn szlachetny doskonale sprawdza się w łagodzeniu reumatyzmu i artretyzmu. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku sporządzany na jego bazie wywar, który może być wykorzystywany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Zawarte w nim olejki rozgrzewają skórę oraz oczyszczają stawy ze złogów.

Wawrzyn szlachetny a cukrzyca i choroby serca

Wawrzyn lekarski nie tylko dobroczynnie wpływa na naszą skórę i układ pokarmowy, ale też dobroczynnie działa na nasze serce i wspiera terapię osób zmagających się z cukrzycą; regulując poziom cukru we krwi, poprawiając profil lipidowy oraz obniżając poziom złego cholesterolu "LDL".

Jak przygotować napar z liści laurowych?

Potrzebne składniki:

- 5 gramów liści laurowych

- szklanka wrzącej wody

Sposób przygotowania:

Pokruszone liście wrzuć do szklanki i zalej wrzącą wodą. Odczekaj chwilę aż napar się zaparzy, a następnie nieco wystygnie. Gotowy napar pij małymi łykami.

Jak zrobić wywar z liści laurowych?

Potrzebne składniki:

- 5 gramów liści laurowych

- szklanka zimnej wody

Przygotowanie:

Liście laurowe włóż do garnuszka, zalej zimną wodą i doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj przez kilka minut.

Gotowy wywar wlej do termosu i odstaw na kilka godzin, a na koniec przecedź.

Jak zrobić płukankę z liści laurowych?

- 3 łyżki liści laurowych

- szklanka wrzącej wody

Sposób przygotowania:

Liście laurowe zalej wrzącą wodą i zostaw do zaparzenia na około trzydzieści minut. Następnie odcedź i pozostaw do przestudzenia. Przecedź. Płukanka przechowywana w lodówce nadaje się do picia nawet przez kilka dni.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy