Ważne sygnały, że czas do lekarza
Chcesz, by twój partner długo cieszył się zdrowiem? Nie lekceważ tych objawów.
Mężczyzna zwykle czuje się już bardzo chory, gdy ma katar. Ale gdy chodzi o badanie serca albo prostaty, potrafi wizytę u lekarza odkładać miesiącami. Tymczasem z pozoru błahe dolegliwości mogą sygnalizować poważne problemy zdrowotne. Kobiety bardziej przejmują się zdrowiem i szybciej zwracają uwagę na "podejrzane" objawy, także u partnera. Jeśli więc coś cię niepokoi w stanie zdrowia męża, zaufaj intuicji i staraj się go przekonać do wizyty u lekarza. Na pewno wysłucha twoich argumentów, jeśli na rozmowę wybierzesz odpowiedni moment.
Kaszel utrzymuje się powyżej 4 tygodni. Bez względu na to, czy jest to kaszel suchy, czy mokry, trzeba znaleźć jego przyczynę. Powodów może być mnóstwo, zarówno choroba układu oddechowego, palenie papierosów, refluks żołądkowo-przełykowy czy stan zapalny zatok. Co możesz zrobić? Przekonaj partnera do wizyty u lekarza rodzinnego. Zostanie zbadany i być może dostanie skierowanie na badania, które wykryją przyczynę kaszlu.
W dzień korzysta z niej w pośpiechu. Kiedy prostata (niewielki gruczoł pod pęcherzem moczowym mężczyzny) zaczyna się powiększać, uciska pęcherz i powoduje problemy z oddawaniem moczu. Strumień jest słaby, przerywany. Natomiast parcie na pęcherz jest tak nagłe, że trudno powstrzymać wypływ moczu. Mężczyzna coraz częściej musi więc chodzić do toalety, nie tylko w dzień, ale także w nocy.
Co możesz zrobić? Rozwiązaniem problemu będzie wizyta u urologa i badanie prostaty per rectum (przez odbytnicę). Trwa tylko kilka minut i nie jest bolesne. Gdy przerost prostaty zostanie wcześnie wykryty, jest nieznaczny, a objawy ze strony pęcherza mało uciążliwe, lekarz zaleci regularną kontrolę gruczołu, raz w roku. Dolegliwości ze strony pęcherza moczowego złagodzą leki oparte na naturalnych składnikach, a właściwa dieta ułatwi powstrzymanie choroby.
Nagły, kłujący ból lub zadyszka pojawiają się po wysiłku. Twój partner lubi aktywność fizyczną: bieganie, pracę w ogródku, chodzenie po górach. I właśnie wtedy czasem przytrafia mu się silny ból w klatce piersiowej, któremu towarzyszy uczucie lęku. Ponieważ dolegliwość ustępuje po krótkim odpoczynku, zwykle jest bagatelizowana. Ale u panów właśnie tak objawia się wieńcówka, czyli choroba niedokrwienna serca. Co możesz zrobić? Namów partnera koniecznie na wizytę u internisty. Lekarz zleci badanie EKG i skieruje go do kardiologa.
Dla twojego partnera to zapewne sprawa wstydliwa i stresująca. Takie incydenty mogą mieć przyczyny psychiczne - nadmierne napięcie nerwowe, przemęczenie czy długotrwały stres. Ale problem może tkwić także w złym stanie zdrowia twojego partnera. Często są to schorzenia dróg moczowych, zaburzenia krążenia, nieleczona cukrzyca, a także stan zapalny prostaty. Wspólny problem Zaburzenia erekcji wpływają na jakość waszego związku. Trzeba jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu. Wizyta u seksuologa i wyniki badań umożliwią diagnozę.
Nawet połowa panów po 50. roku życia skarży się na dolegliwości związane z łagodnym przerostem prostaty. Najczęściej jednak dopiero po namowach swojej partnerki trafiają do lekarza.