Reklama

Reklama

Wiadomo, co czuje człowiek kilka minut przed śmiercią

Lęk przed śmiercią towarzyszy większości ludzi od tysięcy lat. Zastanawiamy się, jakie uczucie towarzyszy człowiekowi w momencie umierania - czy odczuwa ból i cierpienie, a może wręcz przeciwnie. Lekarze ze Stanów Zjednoczonych odkryli, co dzieje się z mózgiem na kilkanaście minut przed śmiercią.

Pewnego dnia do szpitala Louisville w Kentucky w USA zgłosił się 87-letni mężczyzna, u którego na skutek groźnego upadku pojawiła się padaczka. Medycy natychmiast przystąpili do badań, podłączając pacjenta do urządzeń rejestrujących funkcje życiowe. Jednym z nich było EEG - czyli metoda polegająca na obserwowaniu pracy mózgu. Niestety stan mężczyzny diametralnie pogarszał się z minuty na minutę, aż doszło do zatrzymania krążenia i zgonu.

Dzięki EEG lekarze mogli ocenić, co działo się z mózgiem umierającego mężczyzny. Okazało się, że na kilka minut przez śmiercią, mózg 87-latka zachowywał się niemal tak samo, jak w przypadku osób, będących w trakcie snu lub medytacji. Z pomiarów urządzenia EEG wywnioskowano zatem, że mężczyzna na chwilę przed zgonem był zrelaksowany i nie odczuwał stresu czy lęku.

Reklama

Warto wiedzieć: Oto co dzieje się z ciałem 48 godzin przed śmiercią

Naukowcy są zdania, że w wielu przypadkach, osoby umierające, już na kilka dni przed zgonem, są w stanie zauważyć objawy nadchodzącej śmierci. U takich osób występuje zazwyczaj spokojny i płytki oddech, towarzyszą im ponadto różnego rodzaju halucynacje. Co więcej - dochodzi wówczas do intensywnego przypominania sobie najważniejszych chwil, które w jakiś sposób miały znaczenie dla osoby umierającej. Wówczas zwykło się mówić, że całe życie przelatuje przed oczami. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nie żyje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy