Wiadomo, co czuje człowiek kilka minut przed śmiercią

Lęk przed śmiercią towarzyszy większości ludzi od tysięcy lat. Zastanawiamy się, jakie uczucie towarzyszy człowiekowi w momencie umierania - czy odczuwa ból i cierpienie, a może wręcz przeciwnie. Lekarze ze Stanów Zjednoczonych odkryli, co dzieje się z mózgiem na kilkanaście minut przed śmiercią.

Naukowcy wiedzą, co dzieje się z mózgiem na chwilę przed śmiercią
Naukowcy wiedzą, co dzieje się z mózgiem na chwilę przed śmiercią123RF/PICSEL

Pewnego dnia do szpitala Louisville w Kentucky w USA zgłosił się 87-letni mężczyzna, u którego na skutek groźnego upadku pojawiła się padaczka. Medycy natychmiast przystąpili do badań, podłączając pacjenta do urządzeń rejestrujących funkcje życiowe. Jednym z nich było EEG - czyli metoda polegająca na obserwowaniu pracy mózgu. Niestety stan mężczyzny diametralnie pogarszał się z minuty na minutę, aż doszło do zatrzymania krążenia i zgonu.

Dzięki EEG lekarze mogli ocenić, co działo się z mózgiem umierającego mężczyzny. Okazało się, że na kilka minut przez śmiercią, mózg 87-latka zachowywał się niemal tak samo, jak w przypadku osób, będących w trakcie snu lub medytacji. Z pomiarów urządzenia EEG wywnioskowano zatem, że mężczyzna na chwilę przed zgonem był zrelaksowany i nie odczuwał stresu czy lęku.

Chwilę przed zgonem mózg zachowuje się niemal identycznie, jak podczas snu lub medytacji
Chwilę przed zgonem mózg zachowuje się niemal identycznie, jak podczas snu lub medytacji123RF/PICSEL

Naukowcy są zdania, że w wielu przypadkach, osoby umierające, już na kilka dni przed zgonem, są w stanie zauważyć objawy nadchodzącej śmierci. U takich osób występuje zazwyczaj spokojny i płytki oddech, towarzyszą im ponadto różnego rodzaju halucynacje. Co więcej - dochodzi wówczas do intensywnego przypominania sobie najważniejszych chwil, które w jakiś sposób miały znaczenie dla osoby umierającej. Wówczas zwykło się mówić, że całe życie przelatuje przed oczami.

Odeszła od Świadków Jehowy. Przez całe dzieciństwo czuła się kontrolowanaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?