Reklama

Wizyta u reumatologa. Jak się przygotować?

Kiedy dokuczają ci stawy, niezbędna jest konsultacja reumatologa. Musi on przeprowadzić szczegółowy wywiad, aby dobrać jak najbardziej trafną diagnozę. Dowiedz się też, na co chorują bliscy (np. rodzice, rodzeństwo) - choroby reumatyczne często mają podłoże genetyczne. Sprawdź, jakie wyniki badań warto mieć ze sobą podczas wizyty u reumatologa.

Badania

Morfologia, OB, CRP, badanie ogólne moczu

Z wyników tych badań reumatolog może wyczytać podstawowe informacje, przede wszystkim o stanach zapalnych w twoim organizmie. O skierowanie na te badania możesz poprosić lekarza POZ.

Zabierz prześwietlenia

Jeśli masz rentgeny stawów, weź je na wizytę. Pamiętaj też o wypisach ze szpitali, jeśli mogą mieć związek z obecnymi dolegliwościami (np. bolą kolana, a miałaś naderwane więzadła).

Opisz ból i jego rodzaje

Spisz na kartce:

- co dokładnie cię boli: stawy, mięśnie, ścięgna?

- jaki to rodzaj bólu: sztywność, pieczenie, kłucie?

Reklama

- kiedy występuje: rano, wieczorem czy przez cały dzień, w jakich porach jest najsilniejszy?

- czy pomagają leki przeciwbólowe – jakie?

Przypomnij sobie, jak to się zaczęło

Od kiedy dokucza ci ból, czy z biegiem czasu narasta i jak zaczęły się problemy ze stawami – po infekcji, po wysiłku, urazie?

Problemy towarzyszące

Często ból i sztywność stawów są tylko jednym z sygnałów przewlekłej choroby autoimmunologicznej (np. RZS). Powiedz lekarzowi o problemach ze skórą, stanach podgorączkowych, uczuciu przewlekłego zmęczenia – niczego nie bagatelizuj!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wizyta u lekarza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy