Reklama

Właściwe odżywianie dzieci. Przykład powinien iść z góry

Bogata w różnorodne składniki odżywcze, zbilansowana dieta dzieci jest bardzo istotna – tylko taka dostarczy im wszystkich niezbędnych witamin i substancji mineralnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej jasno określa zasady, które powinny być podstawą zbilansowanej diety, a także wytyczną dla rodziców, którzy chcą, by ich dziecko zarówno obecnie jak i w przyszłości odżywiało się prawidłowo.

Jednak nie tylko opiekunowie powinni być odpowiedzialni za przekazywanie wiedzy i utrwalanie właściwych nawyków żywieniowych - to także rola nauczycieli i edukatorów szkolnych. Już w sierpniu nauczyciele będą mogli zgłaszać klasy do programu "5 porcji zdrowia w szkole", który ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat.

Przykład idzie z góry

Najważniejszym nauczycielem dla dziecka są oczywiście rodzice, stanowią oni wzór, źródło wiedzy oraz są bodźcem motywującym. To właśnie do nich należy zadanie, aby poprzez własne wybory żywieniowe dawać przykład i uczyć prawidłowych nawyków swoje dzieci, aby wyrobiły w sobie właściwe przyzwyczajenia żywieniowe na przyszłość. Jak pokazują wyniki badania, 97 proc. badanych matek twierdzi, że rozmawia z dzieckiem na temat zdrowego żywienia, przy czym tylko 58 proc. z nich daje mu dobry przykład, gdyż same zdrowo się odżywiają. Takie rozbieżności mogą świadczyć o tym, że wiedza i świadomość żywieniowa rodziców nie zawsze ma realne odniesienia do codziennej praktyki. Tymczasem, najmłodsi uważnie obserwują zachowania dorosłych i je naśladują. Dotyczy to także sposobu odżywiania. Jeśli dziecko słyszy, że należy zjeść pełnowartościowe śniadanie, a jednocześnie mama wybiega z domu pomijając ten posiłek, to samo raczej nie będzie miało dobrych nawyków. Dlatego niezwykle ważne jest, aby rodzice dbali o swoje prawidłowe nawyki żywieniowe, i jak najwcześniej rozpoczęli edukację dzieci w tym zakresie.

Reklama

Rodzice i...?

Rola rodziców w kształtowaniu prawidłowych postaw żywieniowych jest niezaprzeczalna. Co ciekawe, wyniki badań pokazały, że 78 proc. badanych mam uważa, że zaraz po rodzicach, to nauczyciele są odpowiedzialni za edukację żywieniową dzieci. 

- Najmłodsi większość swojego czasu spędzają w szkole, dlatego nie dziwi fakt, że rodzice oczekują, że to właśnie ona będzie zaangażowana w edukację nie tylko tę związaną z odgórnie narzuconym programem nauczania, ale także promującą informacje, które pomogą zaszczepić u dzieci prawidłowe nawyki - komentuje Wioletta Krzyżanowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie. I dodaje - Rola nauczyciela jest bardzo ważna w procesie kształtowania młodego człowieka. Nauczyciel powinien z jednej strony pomagać uczniom w codziennym funkcjonowaniu, z drugiej zaś przygotowywać do tego, kim staną się w przyszłości. Wydawałoby się, że żywienie nie jest kluczowym tematem, który powinien być podejmowany w edukacji szkolnej. Niemniej jednak, to właśnie zbilansowana dieta jest jednym z determinantów zdrowego stylu życia, więc temat nie powinien być bagatelizowany. Warto zatem, aby nauczyciele, szczególnie tych młodszych klas, włączali do programu nauczania zajęcia, które poświęcone będą prawidłowemu żywieniu. Istnieje również wiele programów, które wspierają edukatorów w tym zadaniu. W sierpniu ruszają zapisy do programu "5 porcji zdrowia w szkole", który ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat. Realizując go, nauczyciele podzielą się wiedzą o roli warzyw, owoców oraz np. soków - z dziećmi. Zgodnie z opiniami ekspertów prawidłowe odżywianie dzieci przekłada się na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a w przyszłości zaprocentuje korzyściami zdrowotnymi odczuwanymi przez całe dalsze życie. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest też łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie. Im wcześniej dziecko pozna zdrowe nawyki żywieniowe, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej codziennej diecie.

 "5 porcji zdrowia w szkole" - to program edukacyjny, do którego zapisy ruszają już 13 sierpnia. Nauczyciele i dyrektorzy szkół podstawowych z całej Polski mogą zgłaszać II i III klasy do programu poprzez wypełnienie formularza http://wszkole.5porcji.pl/. Dzięki bezpłatnym materiałom edukacyjnym, które otrzymają możliwe będzie przeprowadzenie lekcji poszerzającej wiedzę uczniów na temat zasad prawidłowego odżywiania. Każda klasa biorąca udział w programie dodatkowo może zgłosić się do tematycznego konkursu i zdobyć atrakcyjne nagrody.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe odżywianie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy