Reklama

Właściwości i zastosowania kofeiny

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia aromatycznej filiżanki kawy. Napój, parzony na różne sposoby, jest jednym z naturalnych środków pobudzających. Skąd takie właściwości? Dzięki zawartej w niej kofeinie. O tej substancji wiemy wiele: prócz zalet, takich jak zapewnienie solidnej dawki energii, ma również wiele wad: może powodować zatrucia, podnosić ciśnienie tętnicze, a także wypłukiwać cenne minerały z organizmu. Jednak kofeina może być korzystna dla zdrowia, o ile korzysta się z niej w rozsądnych ilościach. Co warto wiedzieć o tej substancji? Jak wykorzystać kofeinę w pielęgnacji ciała? Przekonajmy się.

Kofeina

Kofeina jest substancją pochodzenia naturalnego, która występuje w wielu roślinach: przede wszystkim w ziarnach kawy, kakaowca, guarany czy orzeszkach cola. Wiadomo, że kofeina pobudza organizm: dodaje sił, poprawia uwagę, refleks i koncentrację. Poza tym przyspiesza akcję serca oraz podkręca metabolizm. Dodatkowo wzmaga produkcję dopaminy, hormonu, który odpowiada za polepszenie nastroju.

Korzyści z regularnego przyjmowania kofeiny

Regularne przyjmowanie kofeiny może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca. Szczególnie polecana jest osobom borykającym się z migrenami – substancja ta bowiem obkurcza naczynia krwionośne w mózgu. Kofeina jest również naturalnym środkiem przeciwbólowym. Poza tym wykorzystuje się ją w przypadku reakcji alergicznych, gdyż obniża poziom histaminy w organizmie. Substancja ta również pobudza układ trawienny, więc np. spożywanie kawy może przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Reklama

Niebezpieczeństwa wynikające z kofeiny

Niestety, kofeina spożywana w nadmiarze przyczynia się do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi i zaburza wchłanianie cennych pierwiastków: wapnia i magnezu. Skutkuje to pogorszeniem struktury kości i zębów, wystąpieniem osteoporozy, a także pogorszenia pracy układu nerwowego, częstych bólów mięśni i skurczów. W dużej dawce może zaburzać koncentrację oraz opóźniać refleks i wywoływać rozdrażnienie.

Kofeina w kosmetyce

Choć spożywanie kofeiny nie zawsze daje pozytywne skutki, lepiej sprawdza się w kosmetyce. Przede wszystkim korzystnie działa na kondycję włosów, skóry i paznokci, co często wykorzystują koncerny kosmetyczne. Często można znaleźć preparaty: peelingi, kremy czy płukanki na bazie tej substancji. Zatem jak kofeina działa na wygląd?

Pielęgnacja ciała

Preparaty na bazie kawy są szczególne korzystne dla skóry z tendencją do cellulitu. Powstrzymuje przyrost komórek tłuszczowych w skórze, a tym samym pobudza do rozpadu wiązań tłuszczowych. Regularne stosowanie kofeiny sprawia, że skóra jest elastyczna, napięta oraz jędrna. Poza tym pobudza mikrokrążenie oraz skutecznie usuwa nadmiar wody z organizmu.

Działanie odmładzające

Kofeina może być wykorzystywana w codziennej pielęgnacji cery. Zalet z jej korzystania jest wiele: przede wszystkim poprawia mikrokrążenie, co znacznie poprawia jej dotlenienie: w efekcie zmienia się koloryt skóry oraz rozjaśniają się cienie pod oczami. Dodatkowo kofeina wygładza istniejące zmarszczki, a także zapobiega powstawania nowym. Warto wiedzieć, że substancja też ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego ułatwia gojenie się drobnych ran, sprzyja leczeniu chorób skórnych, takich jak np. trądzik czy egzema.

Domowe kosmetyki

Drogeryjne kosmetyki można w łatwy sposób zastąpić najbardziej znanym źródłem kofeiny, czyli kawą. Na jej bazie mogą powstać domowe peelingi oraz maseczki. Jak je wykonać? Wystarczy zaparzyć świeżo zmielone ziarna, a następnie, po przestygnięciu, odlać wodę. Fusy można wcierać w uda, brzuch oraz pośladki, a nałożone na twarz, mogą być odżywczą dla cery maseczką.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kofeina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy